Počátku tohoto klobásového veselí předcházelo obyčejné posezení v hospodě U Julků, v místě pozdějšího konání koštu. „Seděli jsme večer u piva a Radek Vašina, majitel hospůdky, nám přineslk ochutnávce klobásky. Začali jsme polemizovat nad tím, co klobásku chybí, co by do něj kdo ještě přidal. Nakonec jsme všichni přinesli svoje vzorky a porovnávali je mezi sebou. No a tak to všechno začalo,“ vyprávěl ředitel akce Valdemar Sedláček.

TŘI KATEGORIE

V minulých ročnících měli návštěvníci možnost ochutnat i klobásky z klokaního nebo medvědího masa. Podle pořadatelů se ale netěšily moc velkému zájmu. Návštěvníci měli strach je ochutnat. Jaké vzorky se na koštu objeví letos, pořadatelé ještě nevědí. Lidé mohou klobásky totiž nosit až do pátku do šesté hodiny večerní.

Už nyní je ale jasné, že se opět sejde kolem 60 až 70 druhů. A jak by měla vlastně správná klobása vypadat? „Důležitá je její struktura, musí správně držet tvar. Po chuťové stránce je to samozřejmě individuální, záleží na chuti člověka – někdo má radši šťavnatou, někdo libovou, někdo více kořeněnou,“ uvedl za pořadatele Radoslav Vašina.

Dvě poroty skládající se z pěti až šesti členů hodnotí ve třech kategoriích (domácí výrobci, živnostníci, divácká soutěž) vzhled, vůni, mozaiku, chuť a celkovou soudržnost klobásy.

BARBORA SKOČÍKOVÁ