Vytvořili společně v poslední době více než sedmdesát výtvorů, dvacet z nich bude k prodeji. „Autoři jsou děti z první až čtvrté třídy a jejich maminky. Chodí dvakrát týdně do školy do keramického kroužku. Už vloni jsme vyráběli betlémy. Jen pro svou potřebu. Letos jsem všechny požádala, aby udělali vždy jeden navíc, abychom se mohli při výstavě prezentovat,“ uvedla učitelka Stanislava Flodrová.

Někteří rodiče už se daly slyšet, že podpoří školu a vyřeší si výtvorem jeden z nutných vánočních nákupů. Betlém, který pro výstavu vytvořily, si samy odkoupí. Výstava začíná v sobotu 5. prosince a končí 17. prosince. To i proto, aby měli zájemci čas nakoupit si některý z vystavených kusů, pokud jej chtějí někomu darovat pod stromeček.

„Letos jsme se při výrobě zaměřili na to, aby byly betlémy současně svícny. Je to trochu jiné. Na každém výrobku je tak místo pro svíčku,“ doplnila učitelka. Výroba betlému, které budou v Žarošicích k vidění, zabrala školáků a jejich rodičům mnoho hodin. Keramické práce nejdou uspěchat. Vše má svůj čas a mezi jednotlivými operacemi musí být i dny přestávky.

Komu by snad díla místních nestačila, může se těšit na betlémy sběratela Libora Pištělky. Ten je členem Českého sdružení přátel betlémů. Vlastní už několik set betlémů. Včetně několika unikátů.