Jako první zkouška oráčského ročníku bývá soutěž O ruchadlo bratranců Veverkových, která se koná na pardubickém závodišti.

„Oskar Sněhota potvrdil roli hlavního favorita. Loňský mistr Evropy chladnokrevných koní navázal na oranici u Poplerova skoku na své dva pardubické triumfy a letos přidal třetí. Domů si tak opět odvezl originální model ruchadla, který věnovala starostka Rybitví Naďa Hubáčková,“ hlásí web organizátorů soutěže.

Šampion opět dominoval se svými dvěma chladnokrevníky Narem a Buntekem.

„Od první brázdy se nám dařilo. Všichni říkali, že mí koně chodí nejlépe. Ostatní hodně zápasili s tvrdou půdou,“ komentoval průběh klání Sněhota.

Právě tvrdá půda závodiště je pro tuto soutěž už klasická. Letos byla dokonce tak tvrdá, že dva z účastníků zlomili u pluhu váhy. Podle oráče je při tak tvrdé zemi obzvlášť důležité, aby koně šli klidně a nesnažili se s tvrdostí půdy zápasit zvyšováním rychlosti. A to právě Nar s Buntekem dokázali.

Žarošický oráč dokonce tvrdí, že jeho koně letos chodí ještě lépe než vloni, kdy během sezony vyhráli všechno, co mohli.

Hodně mu prý také pomohly poslední úpravy pluhu. „Během práce pořád člověk poznává nové věci, které mohou pomoci. Někdy stačí jen změnit kolečka. Pomůže taky navaření různých přídavků, přidání materiálu, změna zaúhlení či úprava předradličky,“ vyjmenovává Sněhota.

Teď se musí připravit na další soutěže. První z nich bude už tento víkend. To bude Sněhota obhajovat titul mistra Evropy v trojboji chladokrevných koní. Tam nepůjde o orbu, ale o umění oráče a jeho koní ve formanské jízdě, ovladatelnosti s kládou a těžkém tahu.

Na konci září pak bude na pořadu obhajoba republikového oráčského titulu. Mistroství ČR ale tentokrát bude za účasti konkurence ze zahraničí. Letos poprvé bude současně i oficiálním mistrovstvím Evropy.

„Měli by tam být soutěžící ze Slovenska, Polska, Maďarska, Německa a snad prý i z Itálie. Na tuto soutěž se soustředím především,“ zakončil oráč.