S výtěrem z nosu dvakrát týdně měla Lenka Samková z Břeclavi problém. Proto svého syna do školy poslat nechtěla. Druhák David si ale návrat do lavice po dlouhé koronavirové odmlce přál. „Koupili jsme plivací testy a šel. Je to podle mě menší zlo,“ vylíčila Samková. Testování ze slin metodou PCR je na základních školách v Jihomoravském kraji ožehavým tématem. Každá z oslovených institucí o něj stojí. Problém je však s penězi.

Plánovaná podoba nové hasičské zbrojnice v Čejkovicích. Zdroj: Obec Čejkovice
Za čejkovickou radnicí vyrůstá nová hasičská zbrojnice. Takto bude vypadat

PCR VE ŠKOLÁCH

* Cena při naplnění nádoby se speciálním roztokem je 100 korun na test.
* Lze otestovat velké množství lidí najednou.
* Je šetrnější, odběr je ze slin.
* Je spolehlivější, rozpozná i bezpříznakové nakažené.
* Negativní test je platný 7 dní.
* Odhalí i britskou nebo jihoafrickou mutaci covidu.
* Nehradí je pojišťovna.

Hromadné PCR testy jsou šetrnější, spolehlivější a umí odhalit britskou nebo jihoafrickou mutaci. „Najednou se za tři minuty odeberou vzorky dvaceti až několika set osob. Nedloubá se v nose, používají se sliny,“ vysvětlil na twitteru ředitel laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý.

Metodu by proto rády využívaly například brněnské základní školy Jasanová, Novolíšeňská nebo Křídlovická. „Určitě bychom rádi používali PCR. Brání tomu ale fakt, že bychom si to museli platit sami,“ sdělila ředitelka Základní školy Křídlovická Jarmila Bavlnková.

Narážela tak na skutečnost, že PCR test nehradí pojišťovna, zatímco antigenní variantu ano. „Máme šest tisíc školáků, které bychom museli testovat, což by bylo pro rozpočet městské části devastující,“ potvrdila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Ve stejném duchu se vyjádřil i místostarosta Brna-severu Daniel Kummer.

Ministerstvo mlčí

Představitelé městských části proto žádali o pomoc i brněnské radní. Ti se podle náměstka primátorky Petr Hladíka snaží urgovat ministerstvo školství. Odezva je zatím nulová. „Kdyby mělo PCR platit samo město, byly by to obrovské náklady. Podílet by se mělo i ministerstvo, ale nikdo s námi nemluví. Státní správa hmotných rezerv navíc nedokázala vysoutěžit nové testy, tudíž hrozí, že do čtrnácti dnů nebude čím testovat. To je další problém,“ upozornil náměstek.

Michal Hašek, ČSSD.
Velký návrat: novým náměstkem na ministerstvu vnitra je exhejtman Michal Hašek

Některým vzdělávacím zařízením se však potřebné částky sehnat podařilo. Například brněnské Základní škole ve Svážné ulici. „Pomocí PCR testujeme od devatenáctého dubna. Rodiče měli s antigenními testy velký problém. Nabídli jsme jim tedy tuto alternativu za podmínky, že nám peněžně pomohou. Začali jsme dávat dohromady sponzorské peníze, na webu jsme udělali počítadlo a teď jednáme se zřizovatelem ohledně dalších prostředků,“ uvedl ředitel školy Petr Punčochář.

Metodu si pochvalují i v brněnských Židenicích. Využívají ji tam čtyři vzdělávací zařízení. „Výsledky jsou platné sedm dní, takže se děti testují každé pondělí ráno a pouze jednou týdně“ podotkl místostarosta Židenic Roman Vašina.

K PCR testování tam přistoupili kvůli nespolehlivosti antigenní varianty. „U 199 testovaných žáků a sedmatřiceti vyučujících bylo čtyřicet testů neprůkazných. V pětadvaceti případech úplně chyběla v testovací destičce chromatografická vrstva,“ řekl již dříve Vašina.

Žvýkací testy

Kromě slin mohou školy využít i žvýkací cesty. Tuto možnost jim nabízí Laboratoř Mikrobiologického ústavu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Jedná se v podstatě o sterilní a vysoce nasákavý žvýkací tampon, který dítě vloží do úst, ponechá v puse minutu až dvě a poté tampon opět do zkumavky vrátí. V laboratoři se pak hromadně otestuje skupina deseti takových vzorků dohromady. Laboranti zjistí výsledek během dvou hodin.

První držitelé značky Slovácko regionální produkt.
Slovácko regionální: novou značku získala i hroznová mouka nebo dřevěné štokrle

Pokud je celá skupina vzorků negativní, znamená to, že jsou všichni žáci v něm negativní. V opačném případě laboranti zpětně dotestují jednotlivě všechny vzorky dané skupiny a vyhodnotí, který z nich pozitivitu způsobil. „Tento postup je vhodný při očekávané nízké prevalenci pozitivních vzorků. Takto jsem schopni otestovat i velké množství vzorků za cenu srovnatelnou s antigenními testy, ale s řádově vyšší spolehlivostí výsledku,“ upřesnila vedoucí laboratoře Milada Dvořáčková.

Možnost žvýkacích testů zatím využily tři brněnské soukromé školy. „V pátek 23. dubna takto svatoanenská laboratoř poprvé otestovala dvaaosmdesát vzorků z Anglické mezinárodní školy v Brně. Všechny byly negativní. Dalších pětašedesát vzorků z jiné soukromé školy testovala včera rovněž s negativním výsledkem,“ sdělila mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.