Bušení na okno a hlasitý křik ženy, která se dovolávala okamžité pomoci svého manžela. Dva volně pobíhající psi, pitbull a bulteriér, patrně následovali lovecký instinkt a zaútočili na volně se pasoucí ovce na jejich pozemku. Pak už se to seběhlo ráz na ráz. Ve snaze zabránit útoku rozlíceného psa na ženu, která se jej palicí snažila od zkrvaveného jehněte odehnat, nabil Josef Hrbáček brokovnici s kulovou hlavní a z deseti až patnácti metrů vystřelil.

„Jednal jsem v krajní nouzi. Neměl jsem moc času na přemýšlení. Ovce byly ale pro mě v ten moment druhořadé. Bránil jsem před rozlíceným psem svou ženu. Pes byl po čistém průstřelu okamžitě mrtvý,“ popisuje událost z pondělního podvečera na své samotě poblíž vodní nádrže Lučina Josef Hrbáček.

Tento majitel pozemku, na který psi vběhli, se podle Radovana Mančíka, předsedy Okresního mysliveckého spolku v Hodoníně, ale ničeho nedopustil. I když jeho pozemek není oplocený a označený jako soukromý, volně pobíhající psi zaútočili na jeho majetek. Tím ovce podle našich zákonů jsou.

„Majitel ovcí je členem myslivecké stráže, střílel legálně drženou zbraní, jeho pozemek je součástí honitby a pokud volně pobíhající pes zaútočil, neporušil střelec žádné nařízení,“ vysvětlil Radovan Mančík.

Druhý pes – pitbull, celý zakrvavený, jak držel v čelisti za obličejovou část jinou ovci, pak po výstřelu utekl.

„Teprve pak jsem zahlédl v dálce postavy. Řekl bych, že ti lidé vypustili psy už u restaurace, aby se proběhli. Byli na volno a bez náhubků,“ poukázal Josef Hrbáček. Tomu je velmi nepříjemné, že psa musel zastřelit. Nemohl prý ale jednat jinak.

Lenka Kadlčková z Prahy, majitelka zastřeleného bulteriéra, v době incidentu se svým psem nebyla. Informace o tom, jak se věci seběhly, získala zprostředkovaně od své známé, které psa na vycházku na Lučinu svěřila. Známá majitelky psa ale incident popisuje úplně jinak.

„Známí seděli s naším a jejich psem u přehrady. Když se psi proběhli, šli s nimi ještě dál do lesa. Uviděli stádo ovcí, a tak se rozběhli. Na zavolání se ale vraceli zpět k noze. Pak jsme uslyšeli ránu a pes byl mrtvý,“ vzpomíná na pondělní událost kamarádka majitelky bulteriéra.

Lenka Kadlčková svého psa hájí. „Náš pes byl rok a půl starý a nikdy nikomu neublížil. Navíc nebylo na pozemku upozornění, že je sem vstup zakázán,“ poukázala se slzami v očích majitelka psa.

Případ už šetří policie.

„Není zatím zcela jisté, jak se bude incident řešit. Pravdou je, že psi byli na soukromém pozemku a teoreticky tady neměli co dělat,“ uzavřel policejní mluvčí Petr Zámečník.

„Zcela určitě porušila majitelka psa zákon o myslivosti. Bulteriér měl být totiž na vodítku a mít náhubek,“ soudí Mančík. Jak říká, majitelé psů mnohdy nemají nejmenší tušení, že jim něco takového zákon ukládá.