Koalice versus opozice. Jedni pravomoce mají, druzí by je mít chtěli. Poslední dobou se ale některým hodonínským zastupitelům zdá, že veškerá jednání na radnici přechází od konstruktivní kritiky až k osobním narážkám.

V takové atmosféře se ale podle nich nedá odsouhlasit už vůbec nic. Komunální politici ze Strany zelených, Nezávislých a komunistů mají na oplátku zase pocit, že je koalice, složená z ODS, ČSSD a lidovců, přestala „vtahovat do hry“ úplně. Nelíbí se jim to.

„Opozice se z mého pohledu chová agresivně. Já chápu, že její povinností je hledat chyby, kritizovat, dělat kontrolu vedení, které o věcech rozhoduje. Ale způsoby zdejší opozice jsou trochu zákeřné,“ soudí místostarostka Hodonína za ODS Milana Grauová.

Podle ní to, co se děje v zastupitelstvu poslední dobou, je už ve stavu osobních invektiv a kritiky za každou cenu. „Neustále nám podsouvají, že děláme věci účelově, že za našimi rozhodnutími je vždy „něco jiného“. V tak napjaté atmosféře se pak nedá pracovat. Toto už totiž není konstruktivní kritika, ale útoky,“ upozorňuje Grauová. Podle ní pak na vše doplácí město jako takové a lidé, kteří v něm žijí.

„Projednávané věci se stále dokola odkládají, neodsouhlasují a žadatelé musí čekat další měsíc,“ upozorňuje místostarostka.

Jak si dále posteskla, opozice na minulém zastupitelstvu zablokovala dotaci sto čtyřicet tisíc korun na provozní náklady Regionu Slovácko, sdružení zaměřeného na podporu turistiky a cestovního ruchu právě v našem regionu. „Pokud dotaci neodsouhlasíme ani příště, nebude mít sdružení za dva měsíce peníze,“ tvrdí Milana Grauová.

Podle ní je pravdou i to, že poslední dobou bývají i diskuse na radnici hodně vášnivé. „Komunikace je možná o malinko složitější a hlučnější, než byla dříve. Je to dáno jednotlivými osobnostmi,“ prozradila ještě místostarostka.

Opoziční politik Igor Taptič za Nezávislé zaslal starostovi města a všem koaličním partnerům po svém prvním sezení v zastupitelstvu dopis. Nabídl v něm podle svých slov předjednávání sporných bodů programu.

Zamezilo by se tak, jak řekl, zbytečným průtahům a blokování projednávaných věcí na jednáních zastupitelstva. „Ani po tři čtvrtě roku k žádné schůzce nedošlo. I když mi dal starosta vstřícnou odpověď,“ vyjádřil své rozpaky Taptič.

Vrcholem arogance je podle něj to, že koaliční zastupitelé na jednání prostě nechodí. Stejné pocity má i Vítězslav Krabička, opoziční politik za Stranu zelených.

Ten se domnívá, že koalice nemá vůbec zájem s opozicí jednat. Atmosféra na zastupitelstvech podle něho poněkud houstne. „Minule už to opravdu přerostlo únosnou míru. Kolega Kubrický byl odvolán z funkce šéfa jednoho výboru bez udání důvodu. Když se proti tomu ozval, udělali z toho někteří pomalu útok na svou osobu,“ poukázal Vítězslav Krabička.