Starosta obce Ladislav Franta svolal zastupitele k jednání jako obvykle. Netradičně se však rozhodl na začátek rokování přizvat právničku z Ekologického právního institutu Sandru Podskalskou. Měla za úkol zástupcům obce objasnit novinky v kauze Slovmlýn. Zejména o odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu. „Chtěl jsem o věci rozhodnout, dokud trvá lhůta k odvolání,“ hájil se starosta Ladislav Franta.

Šum v místnosti vyvolalo samotné hlasování o odvolání, které bylo mimořádným bodem programu. Franta přítomným sdělil, že jej dostal na stůl teprve dva dny před schůzí a nemohl jinak reagovat. Po přednesu právničky Sandry Podskalské zastupitelé reagovali pestrou výměnou názorů a rozdělili se na dva tábory.

„Některým se pak nelíbilo, že neprošel jejich názor,“ uvedl starosta. Při hlasování souhlasilo s odvoláním sedm radních a pět z nich se zdrželo. „To je ovšem málo. Návrh neodhlasovala většina členů, a proto jsme nepřijali žádné rozhodnutí,“ uvedl Franta. Několik členů poté neváhalo a z místnosti, kde se jednání konalo, odešli. Znovu se sešli o dva dny později, kdy odvolání schválila většina zastupitelů.