„V roce 1994 byl pro volební období 1994 až 1998 stanovený počet zastupitelů jednatřicet. Od té doby se toto číslo neměnilo. Za posledních dvacet let ale výrazně ubylo obyvatel," přednesla při včerejším zasedání vedoucí hodonínského odboru vnitřních věcí Milana Vršťalová.

Přitom také vysvětlila příčiny návrhu městské rady. Podle jejích informací měl totiž Hodonín v roce 1994 téměř devětadvacet tisíc obyvatel a letos na Nový rok jejich počet klesl už pod pětadvacet tisíc. Celkově má Hodonín po dvou desetiletích o více než tři a půl tisíce lidí méně. „Současnému počtu by lépe odpovídalo pětadvacet zastupitelů. Radní ale návrh poupravili na sedmadvacet členů," poznamenala vedoucí odboru.

Současní zastupitelé však pro povolební škrty neměli příliš pochopení. I když část z nich přece jen byla pro. „Preferujeme sedmadvacet členů, a to nejen pro snížení nákladů. Nižší počet zastupitelů s sebou nese rychlejší a jednodušší jednání a statistickou šanci, že bude zastoupených více osobností a odpadnou ti, u nichž není zcela jasné, s jakým názorem přijdou příště a jestli od nich někdy zaslechneme ten jejich," vyjádřil se již před hlasování lídr hodonínských Nezávislých a bývalý starosta Igor Taptič.

Nakonec sedmadvacetičlenný sbor získal pro souhlas jen osm hlasů. Stejně dopadl návrh současné starostky Milany Grauové (nezařazená), která doporučila devětadvacetičlenné zastupitelstvo. Tyto možnosti ale narážely na odpor zejména velkých stran komunistů a sociálních demokratů.

S protinávrhem vystoupil právník Jan Navrátil z KSČM. „Hodonínský model s jednatřiceti členy je v celku funkční a odpovídá tomu, na co je město zvyklé," řekl komunistický zastupitel Navrátil. A ani jeho protinávrh kolegové na první pokus neschválili, získal jen jedenáct hlasů.

Už na konci minulého volebního období dostala hodonínská radnice výtku z krajského úřadu kvůli neschválení počtu zastupitelů. Zastupitelstvo má totiž svůj budoucí počet pro příští volební období podle zákona odsouhlasit nejpozději pětaosmdesát dnů před komunálními volbami. Proto se včera současní zástupci rozhodli pro nové hlasování se zachováním nynějšího stavu. To nakonec těsnou většinou prošlo.

Jako jakýsi návrat k normálu viděl hodonínský škrtový záměr brněnský politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík. „Jedenatřicetičlenná zastupitelstva mají okresní města málokdy. Nejobvyklejší je sedmadvacet, někdy dokonce jednadvacet členů," řekl již dříve politolog.