Posvěcení nového omezení předcházela čtyři léta jednání, hlasování, petic či návrhu na obecní referendum. Ještě v úterý večer měli městští poslanci na stole kromě koaliční vyhlášky také protinávrh. „Jsme jednoznačně pro nulovou toleranci hazardu. To znamená řešení, aby na území Hodonína platil zákaz provozování sázkových her," řekl za zastupitelský klub komunistů Jan Navrátil. I přes podporu lidovců a ANO ale ke schválení úplného zákazu hazardu chybělo šest hlasů.

Naopak proti důslednější regulaci vystoupil Michal Šimon z Hodonína. „Kdo najde práci přibližně sto zaměstnancům, kteří skončí jen v příštím roce? Většině automatů zanikne v první polovině roku povolení a provozovatelé heren nebudou schopni platit vysoké nájmy a náklady na pracovníky kvůli dvěma či třem přístrojům," řekl zastupitelům Šimon. Poukázal také na to, že Hodonín v současnosti těží z hazardní turistiky.

Na jeho slova navázala zastupitelka Terézia Mlýnková Išková, když upozornila na možné nebezpečí rozšíření nelegálních heren poté, co by v Hodoníně zůstala jen kasina. „Ilegální herny by nemohla kontrolovat policie ani úředníci a město by z nich nic nemělo," pronesla.

Zcela jiný postoj zaujal místostarosta a garant sociálních věcí Jiří Janda. „Nejsem tak naivní, abych si myslel, že díky omezení heren se lidé nad sebou zamyslí, přestanou hrát a vyléčí se. Sociálně patologické jevy jsou tady ale jednoznačné a je potřeba vytvořit překážky a postavit se jim," řekl Janda.

Koalice tak nakonec vyhláškou po více než roce naplnila programové prohlášení rady, v němž počítala s regulací hazardu. Mimo omezení zůstala jen kasina. „Podle údajů ministerstva financí k poslednímu říjnu jsou sázkové hry v kasinu povolené," uvedl vedoucí hodonínského odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Nová vyhláška vejde v platnost už od letošních Vánoc. Její součástí je také přechodné ustanovení, které umožňuje provozovat sázkové hry, jež dostaly povolení před nabytím účinnosti vyhlášky, a to od deseti hodin dopoledne do tří ráno. Podle Krabičky nové omezení nebude mít v příštím roce na městské příjmy ještě vliv. „Úbytek ovšem bude značný až v roce 2018. Předpokládáme více než o polovinu," přiblížil Krabička.

Hodonínská městská kasa měla v minulém roce příjem z hazardu téměř pětatřicet milionů korun. Za jedenáct měsíců tohoto roku tyto příjmy přesáhly už třiačtyřicet milionů.