Dvě hlavní postavy, které stojí za přestavbou ruiny veselského zámku v luxusní pětihvězdičkový hotel, seznamovaly zastupitele především s časovým harmonogramem prací, předtím než se uskuteční poslední letošní zastupitelstvo. Na tom by se totiž mělo rozhodnout, jestli zastupitelé přistoupí ke změně územního plánu v části Salajka a zahradnictví. Na posledním loňském zastupitelstvu ho totiž odmítli.

„Jsou tu jakési obavy ze strany rady a zastupitelů, jestli je ten projekt míněn vážně. Lidé jsou tu málo informovaní o tom, co už máme za sebou,“ posteskl si Jiří Soukup ze společnosti Studio Anarchitekt, která má projekt na přestavbu veselského zámku na starosti.

Přestože si dali Hamaš se Soukupem dvojí práci s prezentací, a to když ji představovali radě a poté zastupitelům, část lidí z vedení města prezentaci vůbec neviděla. „Je vidět, jaký je zájem o rozvoj regionu a o věc samotnou,“ míní architekt. Ten má zájem na tom, aby se prezentace dostala i k samotným Veselanům. „Celý koncept bychom rádi ukázali, možná i před Vánoci, všem občanům, kteří mohou přemýšlet o budoucích volbách,“ sdělil Soukup.

Místostarosta Reichsfeld však doufá, že tentokrát by ke změně územního plánu, který se bude řešit na zastupitelstvu dne čtrnáctého prosince, mohlo dojít.
„Myslím, že to bude nakonec většina lidí, kteří zvednou ruku a pochopí, že město opravdu nic neriskuje tím, že změní územní plán, protože nic neprodává, nikomu se ničím nezavazuje a v podstatě je schopno si svoje území ohlídat natolik, aby nebyla zneužita,“ míní.

Nehledě na to, že chátrající zámek nemá jiného investora, který by s ním jakkoliv naložil. V poslední době se navíc v jeho okolí provedly zásadní úpravy, jako oprava Bartolomějského náměstí, cyklostezka či přístupová cesta na Baťův kanál. V plánu je navíc také revitalizace vegetace v zámeckém parku. „Nezbývá, než tomuto projektu důvěřovat,“ doplnil Reichsfeld.

Za poslední rok se zámku věnovali především archeologové z brněnské společnosti Archaia. Ti při svých průzkumech odkryli například dřevěný vodní hrad, zbořený sklep, kostrový hrob ale také keramiku z doby Velké Moravy či dřevěné a stříbrné doplňky bot a oděvů. Na některé z nich by se mohli podívat i Veselané.

Společnost Wessels má totiž od konce léta v pronájmu městskou galerii v zámeckém parku, kterou by nejprve ráda přestavěla a následně by v ní lidem z Veselí nálezy představila. „Výstavu toho, co se při archeologických průzkumech našlo, bychom chtěli otevřít v březnu,“ zve Hamaš.