Systém fungující například už patnáct let v Norsku má tak první absolventy i na Slovácku.

„Vzdělaný zastupitel rozhoduje lépe než nevzdělaný. Proto Svaz měst a obcí ČR k tomuto projektu přikročil. Součástí jsou semináře, příručka, která byla vydána v minulém roce a také webová stránka, na které je možné absolvovat e-learningový kurz a testovat i sám sebe, jaké mám znalosti z fungování obcí,“ uvedl lektor a současně starosta Loun Jan Kerner, který v Kyjově kurz vedl. „Velice si vážím těch, kteří přišli, aby své obci mohli dát víc, aby se dověděli nové informace a rozhodovali lépe,“ dodal.

Lektory jsou současní nebo bývalí členové zastupitelstva s praktickými zkušenostmi na úrovni komunální politiky. Jejich úkolem je účastníky semináře seznámit s kompetencemi zastupitele, jeho základními pravomocemi, ale i povinnostmi. Účastnit se mohou zastupitelé s různým množstvím politických zkušeností.

„Jsem v zastupitelstvu poprvé a mnoho věcí je pro mě nových. Jsem ráda, že možnost naučit se něco nového existuje. Člověk se až tak často nesetká s problémy, které obyvatele města tíží. Nováček v politice pak nedokáže věci řešit, jako ten, který už je v zastupitelstvu delší dobu,“ uvedla kyjovská zastupitelka Michaela Moudrá.

Na kurzech se něco přiučil i lékař Petr Hudeček, který v zastupitelstvu Kyjova sedí už třetí volební období. „Považuji to za přínosné. Člověk by mohl mít pocit, že už tady byl a všechno zažil. Je to podobné jako s medicínou, taky se něco člověk teoreticky naučí, pak třicet let dělá a až se vrátí zase ke knížce, tak se na to dívá úplně jinýma očima,“ svěřil se Hudeček.