Hodonínští zastupitelé ukázali, že zrovna nemají srdce na dlani. Starostka Milana Grauová na minulém zastupitelstvu vyhlásila sbírku na pomoc hodonínské nemocnici. Do zapečetěné urny naházelo jednatřicetičlenné vedení města rovné tři tisíce korun, což je v průměru necelá stokoruna na jednoho.

„Zastupitelé o sbírce věděli, oznámila jsem to na jednání zastupitelstva. Zapečetěná urna byla několik týdnů k dispozici na sekretariátu radnice,“ informovala Grauová.

Starostka vyhlásila sbírku, protože hodonínské nemocnici chybělo šest tisíc korun na pumpu pro dětské oddělení. Deset tisíc získala nemocnice z akce organizované městem pod názvem Veřejné fórum Hodonína.

Kolik peněž vhodila starostka do kasičky, si už nepamatuje. „Přispěla jsem třemi nebo pěti sty korunami,“ uvedla.

Radní a zubní lékař Radek Handel daroval nemocnici stokorunou. „V tu chvíli jsem u sebe neměl větší hotovost. Mohlo se určitě vybrat více peněz,“ myslel si Handel. Ten netušil, že kasička byla takřka celé prázdniny umístěná na radnici.

Do sbírky nepřispěla radní a místostarostka Anna Matějková. „Na nemocnici jsem ochotná přispět kdykoliv. Spolupracuji i s jejím ředitelem. Tentokrát jsem to ale nechala na zastupitelích, protože stále tvrdili, jak nemocnice potřebuje peníze. Proto jsem nepřispěla,“ vysvětlila Matějková.

Částkou sto korun přispěl radní a ředitel úřadu práce Vladimír Šťáva. „Nelíbila se mně forma, kterou starostka sbírku pořádala. Tento způsob nebyl zrovna šťastný,“ domníval se.

Našli se i tací, kteří o sbírce vůbec nevěděli, například radní a manažer TJ Sokol Hodonín Kamil Vinklárek. „Peníze se vybíraly na zasedání zastupitelstvu, na kterém jsem zrovna chyběl. Domluvili jsme se ale v radě, že sbírku otevřeme znovu na následujícím jednání zastupitelstva,“ vysvětloval Vinklárek. Jak uvedl, chce přispět.

Na otázku, zda se mu zdá vybraných tři tisíce korun hodně, nebo málo, odpověděl: „Myslím si, že je to věc každého zastupitele, kolik přispěl. Zda je to moc, nebo málo, mně nepřísluší hodnotit,“ uvedl.

Na schůzi zastupitelstva, na které starostka vyhlásila sbírku, chyběla i radní a místostarostka Zuzana Domesová. „Na nemocnici přispívám, ale už si nepamatuji, zda jsem dala peníze i na tuto sbírku,“ sdělila místostarostka.

Hodonínský deník oslovil obyvatele Hodonína, aby si tipli, kolik mezi sebou zastupitelé vybrali. Petra Drechslerová například odhadovala, že deset tisíc korun. „Je to bída,“ reagovala na skutečně vybranou částku. Další náhodně oslovená žena, která si nepřála být jmenovaná, odhadovala, že každý ze zastupitelů přispěl stokorunou. „Asi víc nemají,“ utrousila na adresu zastupitelů.

Nemocnice už mezitím infuzní pumpu na dětské oddělení koupila za své peníze. „Teď máme potřebu pokrytou, takže aktuálně další pumpy nepotřebujeme. Každá koruna je ale dobrá,“ poznamenal ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. Jak dodal, pumpa je důležitá pro dětské oddělení, kde se používá při podávání infuzí malým dětem.