„V televizi se k tomu vyjadřovala i kancelář ombudsmana a dala nám za pravdu,“ uvedl starosta Pavel Čejka na zatím posledním zasedání zastupitelů, když červnová událost přišla znovu na přetřes.

Právě dramatická situace z červnového zasedání pak způsobila, že od té doby jednání snímají městské kamery. Obyvatelé Bzence mohou sledovat zastupitele v kabelové televizi v přímém přenosu.

V počátku za vším stála iniciativa jednoho z místních, který ztratil k vedení města důvěru. Kvůli jednomu z bodů proto přišel na jednání na počátku června i s kamerami. Narazil ovšem na odpor několika lidí z publika. Jeden z nich namítal, že natáčením je porušeno jeho právo na soukromí a na ochranu osobnosti. Po vzniklé hádce pak zastupitelé odhlasovali, že kamery musí ze sálu pryč. Jak posléze v televizním pořadu uvedla i kancelář ombudsmana, neohlášené natáčení narušilo jednání, a proto byli zastupitelé v právu.

„Ještě teď natáčení vylepšujeme. Teď už ho snímají čtyři kamery. Tři z nich míří na jednotlivá křídla stolů zastupitelů, čtvrtá na promítací plochu,“ uvedl bzenecký tajemník Roman Ostrézí, který přímý přenos i ovládá. Podle toho, co se děje, a kdo mluví, přepíná záběry. Pokud není diskuze, vidí lidé všechny záběry současně na obrazovce rozdělené do čtyř sektorů.

Jak doplnil, žádná z kamer nemíří do publika. A to právě kvůli ochraně osobnosti. Pokud tedy někdo z přihlížejících vystoupí a nepředstaví se, diváci podle hlasu mohou jen odhadovat, kdo to je. „Tím, že člověk vystoupí na veřejném jednání, dobrovolně vystupuje z anonymity. Na záběru být může. Problém je ale s těmi, kteří sedí kolem něj. I na ně by směřoval záběr a tito lidé s tím nemusí souhlasit,“ vysvětlil Ostrézí.

Ten také doplnil, že záznamy bzenecká radnice uchovává, na web je ale nevyvěšuje.

Pokud chce někdo podrobnější informaci k některému z projednávaných bodů, může si na radnici vyžádat potřebnou informaci. Radnice ji poskytne, pokud jde o žadatele, který má ve Bzenci trvalé bydliště, nebo tam vlastní nemovitost. Pokud tak není, může získat pouze informaci, která je anonymizovaná.

I díky výše uvedenému červnovému extempore teď Bzenečtí mají zjištěno vše potřebné k tomu, aby snímání a uchovávání informací ze zasedání zastupitelstev odpovídalo zákonu o ochraně osobních údajů.