Kyjovští ale zasedání nepřesunují jen do jiných prostor, ale až do virtuálního online prostředí. „Vzhledem k tomu, že zažíváme zřejmě nejhorší dobu, tak chceme jít příkladem a omezit osobní kontakty na minimum, ale zároveň zachovat ráz veřejného jednání. Distančně u nás už jednaly komise i rada, nyní bude online formou zastupitelstvo,“ uvedl kyjovský místostarosta Daniel Čmelík.

Jak přiblížil vedoucí organizačního a právního odboru radnice Filip Zdražil, všech sedmadvacet zastupitelů se bude moci virtuálního zasedání zúčastnit z domu. K dispozici k tomu budou mít služební notebooky. Z nich budou také hlasovat. Právě to má být náročnější než obvykle.

Na sčítání hlasů proto bude dohlížet kromě skrutátora ještě kontrolor. Zastupitelé by navíc měli mít zapnuté video, aby bylo vidět, že hlasují právě oni. „Po večerní zkoušce ještě hlasování doladíme, stejně jako kvalitu signálu pro připojení,“ doplnil Zdražil.

V omezeném počtu

Právě kvůli přehlednosti hlasování se ale nebudou moci z domu připojit stejným způsobem i další zájemci o účast na jednání, kteří ale zastupiteli nejsou. Pro veřejnost bude v pondělí večer připravená velká zasedací místnost radnice, kde budou moci příchozí v omezeném počtu díky projektoru nejen sledovat virtuální zastupitelstvo. „S ním budou navíc propojení prostřednictvím notebooku a mobilního mikrofonu, díky němuž se budou moci lidé přihlásit o slovo,“ přiblížil Zdražil.

V jiných místnostech pak budou vedoucí úředníci, kteří tak budou připravení na dotazy zastupitelů i lidí z veřejnosti. „Mám zájem se zastupitelstva zúčastnit. Před zasedací místností bych však dal nyní přednost připojení z domu,“ svěřil se Bohumil Žandovský, který je tradičním účastníkem jednání městských zastupitelů v jedenáctitisícovém Kyjově.

Vedení ostatních větších měst hodonínského okresu zatím podobnou možnost nevyzkoušela. Hodonínští se jen přesunuli z budovy městského úřadu do rozlehlejších prostor sportovní haly. Ve Veselí nad Moravou si zastupitelé i veřejnost vyzkoušeli atmosféru v Panském dvoře i atriu městského úřadu, ale koncem minulého roku se vrátili zpátky do obřadní síně.

Dubňanští zatím další jednání zastupitelstva na kulturním domě odkládají. Strážničtí zastupitelé se v covidové době přesunuli z přísálí do mnohem prostornějšího hlavního sálu kulturního domu.