„Informace, které už se objevily ve veřejných zdrojích nemohu zatím ani potvrdit ani vyvrátit. Skutečně momentálně realizujeme několik věcí, na kterých dlouhodobě naši detektivové pracovali. Ale vše ještě neskončilo,“ uvedl na dotaz Hodonínského deníku mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Pavel Hanták.

V Hodoníně měli policisté navštívit byt Josefa K., bývalého člena jedné z neonacistických kapel Agrese 95. „Že by byl v Hodoníně zátah, o tom nic nevím. Jméno by ale mohlo souhlasit. Toho muže známe,“ uvedl jeden z hodonínských předáků hnutí Antifa.

Také všímavějším sousedům v domě, kde má J.K. bydlet, neuniklo, že panelák brzy ráno navštívila policie.„Viděla jsem policisty vycházet. Byli tři a nesli počítač, kabely a nějaké papíry,“ uvedla jedna ze sousedek. O tom, že by měl být soused neonacista, nic neví.

Že se policejní razie skutečně konala, potvrdil i internetový server Odporuj. Členové tohoto hnutí ve středu také zorganizovali protest. Policie totiž vtrhla i do bytu jejich aktivisty Jiřího Bárty. Zasahovala i v Praze, Českých Budějovicích a Mimoni na Českolipsku.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu předpokládá, že útvar zveřejní první informace o středeční akci nejdříve koncem týdne, spíše ale až začátkem toho příštího. „Nejprve musíme práci udělat a pak o ní mluvit,“ vysvětlil mluvčí Hanták.

Obdobné zatýkání a prohlídky v bytech příznivců extrémní pravice se udály i v červnu tohoto roku. I tenkrát byli muži v kuklách v Hodoníně. Tehdy byl ve středu jejich zájmu Pavel B, kterého zastihli v blízkých Ratíškovicích.

Při červnové akci bylo v celé České republice zatčeno a následně obviněno deset lidí, kteří se podíleli na organizování neonacistických koncertů. Včerejšek tedy může být pokračováním.

Co se týká pravicového extremismu, je Hodonín v hledáčku policie už delší dobu. Nejvýraznějším projevem neonacismu byl případ z roku 2007. Tehdy skupina mladíků zbila, polila toluenem a poté zapálila místního Roma. Po několika odvoláních od soudu nakonec až na jednoho všichni odešli s podmíněnými tresty. Ten, který škrtl sirkou a Roma zapálil, šel za mříže na dvanáct let.

Obžalovaní přitom veškeré rasové motivy po celou dobu soudu odmítali. Útok odůvodnili odporem vůči lidem, kteří zneužívají návykové látky. Podle výpovědí jim vadilo, že šestadvacetiletý muž tmavé pleti je feťák.

Expert na pravicový extremismus Ondřej Cakl komentuje nazikapely na Youtube

Agrese 95 – „Kapela, která hrála pod Blood and Honour (česká odnož stejnojmenné mezinárodní neonacistické organizace) a potom pod Národním odporem, jde o nejtvrdší kapelu, která u nás kdy vystupovala. Naposledy hráli v roce 2005 na Slovensku, policie je tam pozatýkala.“

Conflict88 – „Skupina ještě pořád hraje, je to také Blood and Honour kapela, která nedávno hrála v Německu, ale na posledních 2 CD už si dávají pozor na to, co zpívají.“