Na staré silnici mezi Sudoměřicemi a slovenskou Skalicí padl poslední hraniční přechod. Cestu svérázným způsobem otevřel neznámý vandal, který v noci násilím odstranil betonové sloupky i železné zábrany.

Místní tento vandalský čin přivítali. Zátaras jim totiž o několik kilometrů prodlužuje cestu do jinak velmi blízké Skalice. Obyvatelé Sudoměřic také sepsali petici, kterou chtějí dosáhnout obnovení provozu osobních aut na této silnici. „V Sudoměřicích bydlí samý Slovák, polovina rodin je smíšených, ve Skalici navštěvujeme příbuzné a spousta lidí tam chodí do práce,“ zdůvodnila petici jedna z jejích iniciátorek Marie Mikulková. Uzavřenou silnici podle ní místní lidé stejně běžně používají.

„Z naší strany hranice stála na silnici značka zákaz vjezdu a na konci katastru Sudoměřic navíc zátaras. Teď tam zůstala jen značka. Kdo chce, může ji po místních uličkách objet, a v cestě na Slovensko už mu nic nebrání,“ řekl starosta Sudoměřic Stanislav Tomšej.

Ani po vstupu do společného evropského prostoru však tudy auta jezdit nesmějí. Řidiči musí použít silnici, na které stál hraniční přechod, tedy obchvat Sudoměřic. Místní o jeho vybudování dlouho usilovali, teď ho ale kritizují. Kvůli jeho tvaru ho pojmenovali „tobogán“. Jsou rádi, že se jejich obci vyhnou nákladní automobily, vadí jim ale, že musí obchvat sami používat.

Zastupitelé Sudoměřic chtějí, aby stará silnice sloužila jen pro pěší a pro cyklisty. Petici za obnovení provozu automobilů však podepsalo pět set sedmnáct lidí, což je víc než polovina dospělých obyvatel obce.

„K názoru občanů musíme přihlížet, nejsme ale majiteli ani správci silnice. Petici jsme poslali ředitelství silnic a dálnic,“ uvedl starosta Sudoměřic.
Tento názor potvrdil také asistent primátora Skalice Martin Vičan.

„Bude to záležitost ministerstev vnitra a dopravy. Z naší strany jsme sice 21. prosince odstranili zátaras, hned prvního ledna jsme ho ale obnovili,“ řekl Vičan.

Obnovení provozu pro auta do tří a půl tuny podporuje i vedení Jihomoravského kraje.
„Odstranění zábran neznamená obnovení provozu. Musíme to nejdřív vyjednat se slovenskou stranou,“ upozornil hejtman Stanislav Juránek.