„Minulých voleb jsme se neúčastnili. Studenti nemají o politiku vůbec zájem, tak jsem chtěla volby vyzkoušet a pak se o nich s žáky pobavit. Taky mě hodně zajímalo, jaká bude volební účast, protože nikoho nemůžete k hlasování nutit," říká iniciátorka veselských studentských voleb Milada Niklová.

Právě ona jako učitelka základů společenských věd a občanské výchovy oslovila k uspořádání volebního testu Studentský parlament tamní Obchodní akademie. A ten měl zájem. „Obcházeli jsme třídy a vysvětlovali v nich, o co vlastně ve volbách jde. Pak jsme dali dohromady volební místnost a zapečetili urnu," popisuje přípravu mluvčí volební komise Kryštof Mejzlík.

Ten podobně jako jeho kolegyně volil Úsvit přímé demokracie. Okamurovo hnutí nakonec také vyhrálo. Jen těsně pronásledované Pirátskou stranou. „Je důležité, že si člověk volí vládu sám, i když toho její členové hodně naslibují, a pak se nic neděje. Zajímavé je, že na ni hodně nadávají ti, kteří u voleb nebyli," domnívá se Mejzlík, který je zastáncem přímé demokracie. Na třetím místě skončila první strana bývalého parlamentu – sociální demokracie. Skupina bývalé koalice jí sledovala záda. „Trochu překvapující je nízký počet hlasů KDU-ČSL, která mívá v naší spádové oblasti velký volební zisk," zamýšlí se nad výsledky pedagožka.

Zajímavostí veselských voleb byla nízká účast vyšších ročníků. Například 4. B zaznamenala jen sedmiprocentní. „Je tam sice čtrnáct žáků, ale volil pouze jeden, což je docela smutné. Ve 4. A jich volilo pouze pět," říká členka komise Kateřina Klabanová.

Stejně jako ona také její spolužačka Erika Kolaciová zatím v řádných volbách volit nesmí, ale snížení věkové hranice voličů se nedožaduje. „Myslím si, že by to bylo zbytečné. Ti mladší se o volby ani nezajímají a ani jim nerozumějí," domnívá se studentka druhého ročníku. Právě její třída měla nejvyšší volební účast – pětadevadesát procent. Že si žáci volby vyzkoušeli nanečisto, vítá ředitel školy Jiří Vavříček. Zároveň také varuje před zneužitím výsledků v předvolební kampani. „To by bylo silně nefér," říká. Nakonec volilo 123 z 209 žáků tamní střední školy ekonomické.

Kromě veselské Obchodní akademie se hlasování zúčastnili také žáci kyjovského a strážnického gymnázia.

Studentské volby jsou určené pro všechny středoškoláky nad patnáct let. U jejich zrodu stála společnost Člověk v tísni. „Chceme přispět k výchově demokraticky smýšlejících a zodpovědných mladých lidí, kteří se budou aktivně podílet na občanské společnosti," říká ředitel programu Karel Strachota.