„Ti, kteří by se na zasedání rádi dostali, ale zrovna nemohou, budou tak mít možnost podívat se na obrazový záznam. Ten je mnohem přitažlivější než pouhý audiozáznam, je totiž velice obtížné poslouchat jeho monotónnost a nemít tak možnost vidět samotné zastupitele," myslí si lídr hodonínských Svobodných Petr Buráň.

Zároveň je jejich záměrem dopřát zastupitelům širší publikum a motivovat lidi k většímu zapojení se do dění ve městě a samotné volené zástupce k aktivnějšímu přístupu k projednávaným věcem. „Dalším důvodem je také technický a dobový pokrok. Lidé vyžadují stále lepší a propracovanější přístup k informacím a toto je skvělá příležitost, jak toho dosáhnout," uvedl Buráň.

Vedení radnice v současnosti návrh Svobodných prověřuje. Podle starostky Milany Grauové (ANO 2011) především z ekonomického a právního hlediska. „Když běží on-line, tak v zásadě žádný velký problém není. Pokud má být záznam archivovaný a zpětně dohledatelný, tak se musí upravovat, aby na něm nebyli lidé, kteří nedali souhlas s tím, že na něm budou zachycení. V případě, že dají souhlas, tak by měl být jasný a písemný," řekla starostka s tím, že zajištění je problematické v průběhu jednání.

Zvážit se podle ní musí také finanční dopad. „V současnosti jsme pořízení nechali nacenit a zdá se, že by videozáznam stál ročně desítky tisíc korun, a skoro by se náklady blížily až ke statisícům. Přece jen zastupitelstva trvají celá odpoledne," upozornila Grauová.

Videozáznam vítá lídr jiného opozičního sdružení Igor Taptič. „Před lety se o zvukové záznamy úspěšně snažil Petr Bažík. Pokračování v obrazu je krokem ve směru našich myšlenek, podobně jako jmenovité hlasování ve výborech a městské radě," řekl lídr Nezávislých.

Určitá pozitiva v zavedení videozáznamů vidí také bývalý zastupitel a předseda ČSSD II Pavel Benovič. „Myslím si, že by pomohl v tom, aby lidé poznali své zastupitele podle tváří, nejen podle jmen. Otázkou je finanční náročnost a efektivita vzhledem k diváckému zájmu," zamyslel se Benovič.

Podobně se k návrhu staví také místostarosta za Změnu Vítězslav Krabička. „Stoprocentně jde o myšlenku, která je přínosná a mohla by pomoci transparentnosti ohledně řízení města Hodonína, jehož je zastupitelstvo nejvyšším orgánem. Na druhé straně se musíme vypořádat s tím, zda-li tyto záznamy nejsou v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Další otázkou je jejich archivace," uvedl místostarosta a právník s tím, že se všechno musí vyřešit tak, aby to bylo v souladu se zákonem. Zároveň je rád, že jsou dostupné alespoň audionahrávky ze zastupitelstev.

Tyto zvukové záznamy jsou k dispozici na webových stránkách Hodonína od roku 2008. Zřejmě k nim nakročí i v Kyjově. „Na příštím zasedání zastupitelů, které bude šestnáctého března, chceme pilotně odzkoušet elektronický způsob hlasování, tedy podobně jako je tomu v Hodoníně. Samozřejmě bychom potom pořizovali zvukový záznam, který by byl umístěný na internetových stránkách," sdělil tajemník kyjovského městského úřadu Milan Jagoš.

Doposud byla tamní jednání volených zástupců k vidění na webových stránkách města jen v audiovizuálním přímém přenosu. „Sledujících ale příliš není, proto asi přejdeme k praxi, která je v Hodoníně," dodal tajemník.

Videozáznamy ze zastupitelstev se prosazují zvláště na radnicích statutárních měst. Mezi menšími obcemi, a to i na jižní Moravě, se uplatnily například v Tišnově či zprostředkovaně v Mutěnicích.