„Představí se Evžen Rattay, Čeněk Pavlík a František Malý, a to v Trojkoncertu pro klavír, housle a violoncello C dur od Ludwiga van Beethovena,“ přiblížil ředitel Hodonínského symfonického orchestru Michal Bešta. Podle něj tak do Hodonína zavítají po dlouhodobé spolupráci s Evženem Rattayem další významní sólisté, kteří mají zkušenosti s vystupováním na různých světových pódiích.

„Určitě patří k naší špičce,“ říká o kolezích z tria sám violoncellista Evžen Rattay. Houslový virtuóz Čeněk Pavlík je členem špičkového Guarneri Tria Praha. Klavírista František Malý zase vyučuje na pražské Akademii múzických umění. „Oba jsou velmi skromní. Někteří lidé jsou mediálně známí, ale kdo tomu rozumí, ví, že to není zrovna vynikající. A oni dva jsou pravý opak,“ vyzvedl oba interprety Rattay.

Ten v Hodoníně vystupoval už několikrát a nedá na něj dopustit. „Dnes máme profesionálně přátelský vztah. Obdivuji Hodonín, že tady existuje kvalitní lokální kultura, to mě přitahuje,“ svěřil se světově uznávaný violoncellista, který s hodonínskými hudebníky spolupracuje asi pětadvacet let.

Trojkoncert, jenž se uskuteční ve čtvrtek 14. května od 19.00 ve velkém sále ZUŠ na Horních Valech, Rattay vřele doporučuje. „Je to jedna z nejkrásnějších skladeb, kterou Beethoven napsal a která se hrává při mimořádných příležitostech. Myslím, že to lidé ocení,“ dodal. Koncert doplní i další Beethovenovy skladby.