Jedna z nejstarších hodonínských ulic se mění k nepoznání. Dříve se tam dokonce bály jezdit matky s kočárky. Město už ale nechalo zbourat za půl milionu chátrající domy a plánuje v Horní Plesové stavbu parkoviště. Jeho součástí bude i nový chodník a silnice.

„Poté co jsme od roku dva tisíce čtyři do roku dva tisíce deset zbourali tři vybydlené domy, se nám podařilo v letošním roce za necelých půl milionu korun zbourat pět zbývajících rodinných domů včetně hospodářských,“ informovala mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Jak dodala, na jedné straně ulice tak vzniklo prostranství, kde pravděpodobně v příštím roce město postaví nové parkoviště s přibližně padesáti místy na stání. „Jsou potřebná v celém Hodoníně a obzvlášť v sídlišti Jihovýchod je jich nedostatek,“ připomněla Kotásková.

Zdemolované domy v Horní Plesové ulici město vykoupilo. Podle Kotáskové tam může najít prostor i developer nebo jiný zájemce o podnikání či stavbu domů.

Zlepšení situace v Horní Plesové si stanovil jako jednu z priorit i hodonínský starosta Jiří Mráka (ČSSD). Ten v této části města několik let dokonce bydlel. „Situace byla natolik vážná, že lidé se báli touto ulicí chodit. Zdržovali se tam bezdomovci a narkomani,“ přiblížil dřívější stav ulice Mráka.

Slíbená dotace

Kdy přesně na zmíněném místě začne město stavět parkoviště zatím podle něj není jasné. „Záleží na tom, kdy dostaneme dotaci. Letos jsme ji nezískali. Máme ji ale přislíbenou příští rok,“ prohlásil starosta.

Podle šéfky stavebního úřadu Ivony Lexové byly domky v jedné z nejstarších ulic poměrně zachovalé. „Bylo to rozhodnutí města. To vykoupilo domy od lidí. Město tak chtělo vyčistit území pro stavbu parkoviště a bytových jednotek. Nebylo to nařízení, ale povolení k odstranění domů,“ přiblížila Lexová. Jak dodala, se stavbou parkoviště a bytových jednotek se počítá i v územní plánu města. Podle Lexové další demolice domů město neplánuje.

Parkování bylo také velkým předvolením tématem. Všichni politici se shodovali, že parkovacích míst je v Hodoníně nedostatek. Dokonce padl i návrh ke stavbě parkovacího domu.

Stejný problém řeší ale také Kyjov a Veselí nad Moravou. Tam je nově parkování v centru města zpoplatněné. Důvodem, proč se město k takovému kroku rozhodlo, je především to, že například opravené Bartolomějské náměstí nemá sloužit k celodennímu stání aut. Placení parkovného se však nedotkne lidí, kteří si do města zajedou na krátkou dobu. První hodina parkování je totiž zdarma.

Nové parkovací místa má v plánu postavit také Kyjov. První vlaštovkou budou desítky parkovacích míst na sídlišti U Vodojemu. Celá investice přijde na sedm milionů korun. Uvedená silnice se rozšíří, ale zůstane zachovaný jednosměrný režim.