S pitím na veřejných prostranstvích a s ním spojeným vandalismem začala bojovat už současná starostka a nynější zastupitelstvo. Několik měsíců platí ve městě, v němž žije více než dva tisíce šest set obyvatel, nová obecně závazná vyhláška, která zakazuje pití alkoholu na veřejných prostranstvích. „Uvědomuji si, že vandalismus v obci je skutečně problémem a je potřeba proti němu něco dělat," řekla starostka Ždánic Iva Stafová (Sdružení nezávislých kandidátů).

Doplnila, že na volném času dětí a mládeže by se měla podílet jednak obec, stát a především rodina. „Lidé, kteří na lavičkách a zastávkách vysedávají, nemají jak využít volný čas. Jednou rodičům chybělo doma v jedenáct hodin večer třináctileté dítě. To se po městě potulovalo dokonce opilé. Na takové situace je potřeba najít řešení," uvedla ždánická starostka.

Podle jednoho ze Ždánických, Martina Všetečky, by pomohl zpřísněný dohled. „Město by mohlo zakoupit kamery. Také přítomnost městské policie by posílila dodržování pořádku. Vandalismus je skutečně velkým problémem Ždánic," myslí si šestatřicetiletý obchodník.

Na stejný nešvar poukazuje Vladimír Hozdecký. „Stalo se mi, že už v půl sedmé ráno jsem viděl na zastávce nějaké lidi popíjet," vyjádřil se muž. Dodal, že kromě toho jej trápí volně pobíhající psi.

Vyhláška zakazující pití alkoholu na veřejnosti platí od letošního května. Ždánické zastupitelstvo ji odhlasovalo až napodruhé. Nejproblémovějším místem byla a někdy stále je právě autobusová zastávka. „Dospělo to až k situaci, že se lidé na odvoz báli čekat. Postávali poblíž a na stanoviště šli až v momentě, kdy autobus přijel," informovala o situaci Stafová.

Mnohé obyvatele Ždánic trápí i špatný stav chodníků v centru města. „Je potřeba je spravit. Ty na náměstí jsou opravdu v dezolátním stavu," okomentovala stav prodavačka, která si nepřála uvést své jméno. Redakce je však zná.

Chodníky jako velký nedostatek vidí i další z obyvatel, Stanislav. „Číslo jedna by pro budoucí zastupitele měla být oprava náměstí, chodníků a silnice v centru města. Například mostek je v příšerném stavu, takže se na něm musel omezit provoz," zamyslel se muž ze Ždánic.

Několik opravených chodníků už Ždánice mají. Podle Miroslava Procházky (ODS), jsou ale potřeba větší zásahy. „Na rekonstrukci v rozpočtu města peníze jsou a budou. Na mnoha místech jsou chodníky v žalostném stavu a po opravách přímo volají. Nyní před volbami se radniční koalice věnuje pracím v centru města. Tam, kde je to vidět. Nepochopitelné je však to, že pět let je vypracovaný projekt na generální rekonstrukci ždánického náměstí," uvedl Procházka, podle něhož opravu potřebuje hlavně havarijní přemostění Ždánického potoka protékajícího pod povrchem náměstí. „Tento problém se stále odsouvá, jelikož je finančně i technicky náročný," upozornil.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Škola dostala zpět původní vzhled
Ždánice - Za uplynulé volební období se ve Ždánicích udála řada změn. Jednou z největších investic byla oprava školy a také kulturního domu. „Budova školy stojí ve Ždánicích od roku 1885 a v sedmdesátých letech byla přestavěná. Veškeré nazdobení fasády tehdy dělníci osekali a objekt ztratil svůj původní vzhled. Nám se podařilo ho alespoň částečně navrátit," sdělila starostka Ždánic Iva Stafová. ZÁKLADNÍ ŠKOLA. Když se město pustilo do potřebných oprav školy za tři miliony korun, začalo pracovat podle starých fotografií. „Museli jsme najít kompromis, protože oprava by stála hodně peněz. Původního charakteru budovy jsme i tak dosáhli. Po skončení prací se rozzářilo celé náměstí, kde se škola nachází," řekla starostka.
KULTURNÍ DŮM. S více než pěti miliony korun počítá projekt na rekonstrukci kulturního domu ve Ždánicích. „Nahoře jsme udělali nové sociální zařízení a vyměnili topení. Původní bylo ve špatném stavu. Budovu jsme před tím vytápěli třeba i dva dny, což bylo velmi neúsporné," uvedla Stafová. Zrekonstruované je i sociální zařízení v přízemí objektu. Teď je na řadě výměna všech oken a celková rekonstrukce fasády. „V interiéru nastanou už jen drobné úpravy," upřesnila starostka.
Změn ještě dozná okolí kulturáku. „Chceme vytvořit prostor, kde by se mohly konat například trhy a který by byl vhodný i na parkování," řekla Stafová.

Lídři: Vandalismus je třeba řešit

Ždánice - Nepořádek ve městě, vandalismus a chybějící strážník. To nejvíce trápí obyvatele Ždánic. K problému se vyjádřili lídři kandidujících stran.

Otázka: Máte řešení, jak se bránit vandalismu? Je potřeba obnova městské policie?

Podporoval bych pořádkovou hlídku a spolupráci s dalšími obcemi. Ke kamerám se přikláním, nemusely by být tak nákladné. Dnešní zařízení mají dobré rozlišovací schopnosti. Člověk na nich jde dobře poznat.
Libor Rybka, ČSSD

Začali jsme vyhláškou a je rozpracované postupné řešení. Městská policie je pro obec nákladná. Nemůže tu být jeden nebo dva, ale minimálně tři strážníci. A to stojí peníze.
Jan Hrbotický, KSČM

Proti vandalismu jsme začali bojovat už vyhláškou. Strážníka budeme řešit společně se státem, abychom dosáhli navýšení počtu policistů. Městská policie je pro nás dost velký zásah do ropozčtu.
Iva Stafová, SN

Jedná se o celorepublikový problém. Řešení vidím pouze v preventivních opatřeních. Městská policie by vyřešila některé trable s pořádkem ve městě. Její zřízení je finančně náročné. Stálo by za zvážení vytvořit společnou policii s okolními obcemi.
Vladimír Okáč, NPŽ

Jedná se o problém všech měst a jen stěží proti němu jde bojovat bez pomoci policie. Jeden městský strážník tuto záležitost nevyřeší. Je potřeba spolupráce s republikovou policií.
Miroslav Procházka, ODS