„Vytvořil se skupina nadšenců, která chce za záchranu hvězdárny bojovat. Přidala se i radnice,“ uvedla starostka Ždánic Iva Stafová. Nejprve podle ní dojde k založení občanského sdružení, ve kterém bude jedním z hlavních členů i město. Sdružení pak vyhlásí sbírku, aby se vybraly peníze na odkoupení a hlavně následnou rekonstrukci. Už se objevili zájemci, kteří by chtěli přispět. Potřeba budou řádově miliony korun.

„Už nějakou dobu s majitelem budovy jednáme a myslím, že je to na dobré cestě,“ poznamenala starostka. Plán záchrany počítá sice i s obnovou aktivit pro hvězdáře, větší část budovy ale bude muset mít jiné využití.

„Nemyslím, že můžeme očekávat, že z toho budou velké zisky. Budeme rádi, když si komplex vydělá na své náklady,“ řekla starostka. Podle ní ve Ždánicích například chybí ubytovací zařízení či místo pro aktivity mládeže. Zájem k pronájmu menšího prostoru možná projeví i některá z místních firem.

„Místní zatím příliš nevěří, že se nám podaří hvězdárnu obnovit, většina nám ale fandí,“ uvedl Vladimír Kotík, jeden z nadšenců, kteří se do plánu záchrany zařízení pustili.

Zajímají se i hvězdáři z Brna

Ždánická hvězdárna totiž bývala pojmem. Už se dokonce zajímají i hvězdáři z Brna. Ždánice totiž mohou lidem z krajského města nabídnout klid a nepoměrně menší světelné znečištění. „Pro seriozní astronomická pozorování je tmavé nebe nezbytné proto, že se slabší zajímavé objekty neztratí. S kvalitními dalekohledy pak lze sledovat velmi exotické slabší objekty z ohromnch vesmírných dálek,“ uvedl Rudolf Novák z Brna, jenž se také aktuální dění ve Ždánicích zajímá.

Zařízení je ale už roky zavřené. Se souhlasem majitele tam ještě před několika lety chodíval klub astronomů, občas se uskutečnila nějaká jednorázová akce, ale nic víc.

„Situaci ve Ždánicích sleduji. Jde o moc hezké místo a je velká škoda, že vybavená hvězdárna neslouží svému účelu. Pokud se tam podaří alespoň částečně obnovit činnost, budu moc rád a určitě budu mít zájem navázat spolupráci,“ vyjádřil se k aktuálnímu dění ve Ždánicích ředitel hvězdárny ve Veselí nad Moravou Lubomír Kazík.

Vsetínská firma Lipta –TDP areál hvězdárny vlastní už od roku 2002. Nic zásadního s ním ale neprovedla. Pokoušela se jej prodat, ale marně. Přibližně před pěti lety už hvězdárnu radnici nabízela. Nedošlo ale k dohodě ohledně ceny.

U zrodu ždánické hvězdárny stáli sami místní. Budovat v tehdejší akci Zet ji začali v roce 1958. Slavnostně otevřená byla o sedm let později. V počátku osmdesátých let k ní přibyla nejnovější část, kde se nachází ubytovna. Ještě v osmdesátých letech mělo zařízení roční návštěvnost až patnáct tisíc navštěvníků.

Zařízení může i nyní nabídnout širokou paletu využití. Ubytovna s kapacitou až padesát osob má i vlastní vinárnu. V místě je sauna, promítací sál, učebny či zahrada s bazénkem. Celková plocha pozemku je bezmála čtyři tisíce metrů čtverečních.