Ti to navíc nebudou mít do nových prostor ani daleko, přestěhují se jen přes ulici ze zhruba stoleté budovy. Oproti ní se mohou zejména pacienti těšit na bezbariérový vstup do moderního zařízení, na jehož fasádě se vyjímá velký červený kříž.

„Firma by nám měla příští měsíc předat dokončené dílo. Od léta by pak měli lékaři ordinovat v novém zdravotním středisku,“ informoval Deník dambořický starosta Zbyněk Pastyřík. Zároveň připomněl, že s náklady kolem dvaceti milionů korun jde o jednu z největších investičních akcí posledního období.

Dambořickými hasiči pořádaný ostatkový průvod obcí s doprovodem DH Palavanka.
Batman přistál v Dambořicích. Přidal se žabák i vodník. Maškary slavily ostatky

Místní všech generací tak získají zcela nový komfort a dokonce se jim i částečně rozšíří služby. Hned u vstupu v přízemí se má totiž otevřít i nová výdejna léků. Především ale budou moci navštěvovat svého lékaře pro děti a dorost i zubní ambulanci v moderním prostředí, a to i včetně čekáren. Místo chátrajícího schodiště na starém středisku mohou u toho nového využít bezbariérový vstup.

Přesto Dambořičtí v novém zdravotním středisku ve Farní ulici zatím ještě někoho postrádají. Jde o obsazení ordinace praktického lékaře pro dospělé.

„Pokud bude mít nějaký lékař zájem, budu rád, když se na mě obrátí. Nabízíme i benefity,“ vzkázal starosta obce s patnácti sty obyvateli. Tím prvním je dotovaný nájem ordinace, a druhým pak dotovaný nájem ve služebním bytě 3+1.

Nové zdravotní středisko v Dambořicích.Nové zdravotní středisko v Dambořicích.Zdroj: Deník/Petr Turek

Navíc jde o společný obvod s Násedlovicemi. A jak připomněl starosta, Dambořice jsou v dobré dojezdové vzdálenosti jak z Kyjova, tak z Brna. Navíc se sousedními Uhřicemi jsou Dambořice jako jediné dvě obce z hodonínského okresu zařazené i do Brněnské metropolitní oblasti.

Přesto se ale Dambořičtí obávají, že by mohli být bez praktika. Do této situace se dostali před pár lety, kdy zde působící lékař tragicky zahynul. Jeho současná nástupkyně pak plánuje, že se vrátí do Čech.

„Hrozí nám, že budeme od začátku července bez lékaře,“ upozornil starosta.

Středisko obec staví bez dotací z vlastních úspor a z příjmů, které do rozpočtu přitekly díky okolní těžbě ropy.

Nový dům zdraví vznikl pod farou rekonstrukcí hlavní budovy výrobního komplexu, který nejdříve v osmdesátých letech sloužil přidružené výrobě družstva a pak firmě, která se zabývá kovovýrobou a zámečnictvím.

Pro její rozvoj byl ale prostor uprostřed zástavby příliš svazující, takže se přestěhovala do sousedních Uhřic a zdejší dambořický areál prodala obci. Ta tady může otevřít nové zdravotní středisko, a to při oslavách letošního jubilea.

Prostory po bývalé lidové škole umění v centru Hodonína.
Soud kvůli prodeji Lidušky v Hodoníně: zájem roste, brzy padne verdikt

„Letos je tomu 490 let, kdy byly Dambořice povýšené na městečko,“ připomněl Pastyřík. Dambořičtí tak chystají na první červencový víkend třídenní oslavy výročí obce se sjezdem rodáků a folklorním festivalem.

Nejen tomu navíc poslouží druhá část bývalého areálu kovovýroby. Vznikly tady skladovací prostory nejen pro festival, ale i pro další obecní areály, včetně blízkého, nyní už rozloženého umělého kluziště.