„Cenově šlo nahoru úplně všechno, granule i podestýlka. Po zdražení energií vyskočily razantně také ceny jídla a pamlsků pro psy i kočky. V poslední době se sice očekávalo, že by ceny mohly klesat, ale opak je pravdou. Jen málokterý sortiment se trochu zlevnil,“ říká třiašedesátiletý Veselan.

Nejvíce se podle něj podražily podestýlky pro kočky. „Ceny se zvedly  o padesát až sedmdesát procent, což je dost velká pálka. U granulí to sice není tolik, ale pořád jde o třiceti či čtyřicetiprocentní nárůst. Bohužel pak lidi mnohem více zvažují to, co je pro jeho zvířátko nutné, a jestli mu dopřejí nějaký ten pamlsek, bez něhož se pak někdy musejí obejít,“ přiblížil své zkušenosti po debatách s dalšími chovateli Řimák.

Že ceny krmiv rostou, potvrdili Deníku například v prodejně SuperZoo v brněnské části Lesná. Někteří majitelé zvířat pak sahají po levnější variantě. Důsledkem toho jsou u části zvířat zhoršující se stravovací návyky. Manažerka pobočky Klaudie Tesaříková rozdělila zákazníky na dvě základní skupiny.

„Pořád se najdou takoví, kteří i přes zhoršující se ekonomickou situaci lpí na kvalitě a vyhledávají ty nejdražší značky a krmiva. Existují ale také lidé, kteří se nově i dlouhodobě poohlíží po levnějších variantách,“ všimla si Tesaříková

Případy přechodu na levnější varianty stravy zaznamenal také Jiří Hrnčíř ze zákaznické podpory prodejny Vaše-krmivo. „Děje se to, ale kvůli vyšší ceně mění krmivo jen ti, kteří opravu musí. Velká část zákazníků raději hledá rezervy ve svém rozpočtu jinde, zvýšené ceny však často zmiňují a na zdražení se ptají,“ uvedl Hrnčíř, který radám týkajícím se správného stravování denně věnuje i dvě hodiny.

Průjmy, zácpy, zvracení, onemocnění kostí a kloubů, ledvin, zhoršená kvalita srsti či obezita. To jsou nejčastější obtíže spojené se špatným stravováním nebo nekvalitním levným krmivem. „Velký problém ale já osobně vidím spíše v překrmování a neomezeném přístupu ke krmivu. Následkem je nejen obezita, kterou trpí až pětačtyřicet procent koček a psů, ale také cukrovka, nemoci štítné žlázy, nadledvin nebo nádorových procesy,“ uvedl veterinář a specialista na výživu z České u Brna Milan Štourač.

Podle něj je dnes kult domácího mazlíčka nevídaný. „Lidé jsou schopni přiškrtit výdaje leckde, ale svým psům a kočkám často dopřávají to, na co jsou zvyklí,“ řekl ze zkušenosti veterinář Štourač. Tvrdí, že pro správné stravování nemusejí majitelé psů a koček studovat vysokou školu, sedět hodiny u encyklopedií a platit si výživové poradce. „Stačí se řídit se selským rozumem,“ dodal.

Na chyby ve stravování zvířat přesto neustále naráží veterinární správa. „V oblasti ochrany pohody zvířat jsme v České republice provedli v loňském roce více než 6700 kontrol,“ zmínil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. U zájmových zvířat, jako jsou psi, kočky nebo terarijní či akvarijní zvířata, objevili podle Majera nedostatky u dvaatřiceti procent kontrolovaných. Kromě omezování výživy patřily mezi nejčastější prohřešky nevhodné podmínky chodu, nezajištění veterinární péče nebo nedostatečné zabezpečení proti úniku.

Příklady cen krmiv: SuperZoo - Prospera Plus Medium Adult 77 Kč/kg, Ontario Adult Medium Fish & Ric 98 Kč/kg, Acana Classics Red Meat 122 Kč/kg, Vaše-krmivo - Calibra Dog Premium Line Adult Large 48 Kč/kg, Taste of Wild High Praire 125 Kč/kg, Platinum Adult Lamb & Rice 150 Kč/kg

Spoluautorkou textu je LUCIE BURIANOVÁ.