Redaktoři Rovnosti navštívili kyjovské sídliště Lidická a zjišťovali názory odběratelů. Michaela Šmaková platí zálohy Teplu Kyjov necelých šesti tisíc korun, v bytě s ní žijí další dvě osoby. Přesto ji překvapil nedoplatek čtyřiačtyřicet tisíc korun. Na to by podle ní musela spotřebovat asi devět set litrů teplé vody denně. „Případného růstu cen se bojíme," řekla Šmaková.

Chyba byla podle ní buď ve špatném přepočtu, nebo v úniku tepla. Doufá, že se jí podaří uspět s žalobou. „Do budoucna zvažuji, že si zřídím vlastní kotel. Můžu si tak zatopit, kdy chci, a nejsem odkázaná na centrální teplovod, který je hodně poruchový," dodala Šmaková. Má sice nové rozvody, ale s obavami čeká na další vyúčtování.

O kousek dál bydlí Naďa Balaštíková. Na sídlišti žije od doby, co jej v padesátých letech postavili. „Spolupráce s Teplem Kyjov je bez problémů, jsem spokojená. Náklady na teplo se mi moc vysoké nezdají," popsala žena, která je i předsedkyní společenství vlastníků bytů.

Jeden gigajoule dodává Teplo Kyjov v současnosti za 565 korun. Pro srovnání, bytová správa v Hodoníně předpokládá ceny za stejné množství pro letošek mezi 580 až 675 korunami. Hodonínská teplárna, která patří pod ČEZ Teplárenská, dodává gigajoule za 550 korun.

Zatím je jediným vlastníkem Tepla Kyjov město. Rada již schválila kvalifikační dokumentaci pro první kolo výběrového řízení.

Teplo se stará o kyjovské kotelny, které zásobují asi osmnáct set bytů na sídlištích, a dalších budov, převážně sídel příspěvkových organizací. Teplo má po Kyjově sedmnáct kotelen, třiadvacet výměníkových a deset předávacích stanic.