„Ještě jsme takové akci nebyli, tak jsme chtěli vědět, jak to tady funguje.A je to tady super, takže přijdeme i příští rok," řekla Martina Odstrčilová z Vracova, která na akci dorazila s jedenáctiměsíční fenkou pitbullteriéra.

Ta se na úvod zúčastnila výstavy. Pak na psy čekala překážková dráha, následně soutěž Pes šikulka a jako poslední se bojovalo o titul Podoba pána a psa. „Z akce se už stává společenská záležitost, lidé si sem přicházejí povyprávět zážitky se svými miláčky a přispějí na činnost našeho útulku. Hlavně ale tady také zjistí, že když shání pejska nebo kočku, tak ví, kam se obrátit," vysvětlil záměr Happy dog day tajemník bzeneckého útulku pro psy a kočky Marcel Řimák.

Ten má v současnosti k dispozici kolem deseti pejsků a třiceti koček. „Je to náročné, do útulku musíme celoročně každý den, a to nejen jednou. Všechno děláme zdarma, takže nikdo není za poklízení placený," poznamenal tajemník.

Liga na ochranu zvířat pořádá podobné akce jako byla ta bzenecká na více místech České republiky. „Nabízí se psi z útulku, ale možní zájemci si pro něj přichází až následně za dva, tři dny. To kvůli tomu, aby nepodlehli emocím, protože je zapotřebí pořádně si zvážit, jestli si pejska opravdu vezmou. Jde totiž o závazek na několik let," sdělil předseda celorepublikové Ligy na ochranu zvířat Petr Ondráček.