Krkonoše, Beskydy či Jeseníky už zaplnili lyžaři. Slovácko si na jejich nápor muselo počkat o dva měsíce déle, než tomu bylo v loňském roce. Přesto se vleky o nadcházejícím víkendu rozjedou. Alespoň někde.

Jako první se lyžařům zpřístupní ski areál ve Filipově údolí u Javorníku.„Zasněžujeme už asi týden. Využili jsme hromádky sněhu, které zůstaly po Vánocích. Pokud nevypnou elektřinu nebo se nestane něco zásadního, tak se vleky rozjedou v pátek v deset hodin dopoledne,“ sdělil předseda sportovního klubu lyžování ve Veselí nad Moravou, který lyžařský areál ve Filipově údolí provozuje, Luboš Žák.

Kvůli neúrodě sněhu ale podle svých slov členové klubu nepropadají na mysli, a to ani přesto, že kvůli letošnímu počasí přijdou minimálně o třetinu výdělku.„Je jasné, že když tam člověk celý rok blbne, tak ho to zamrzí, naštěstí nás to ale neživí. Děláme to spíš pro lidi a chceme, aby byli spokojení. Bohužel jsme ale ve srážkovém stínu, což se odráží na tom, kolik sněhu u nás napadne,“ doplnil Žák s tím, že v areálu je od patnácti do padesáti centimetrů sněhu.

Obdobná situace je i v Nové Lhotě, kde se nad obcí nachází nejmladší lyžařský areál v okrese. Také tam se vleky rozjedou už v pátek.

Podle zástupce provozovatele na lyžaře čeká třicet až sedmdesát centimetrů sněhu.V místě ležel sníh stejně jako ve Filipově už od Vánoc, nebyl ho ale dostatek. Mrznout pak začalo až v sobotu. Přírodní sníh padá od středy. „Svah máme připravený,“ nalákali provozovatelé lyžaře.

Vlek ve Ski areálu je nově určený také milovníkům běžek. Vyveze je totiž na sedm set sedm metrů vysoký Šibeniční vrch, kde už na ně čekají tři běžkařské okruhy na české straně a pět okruhů a tři trasy na straně slovenské. O víkendu mají být pro běžkaře upravené.

Do Uhřic zbytečně

Naopak vleky v provozu nejajdou lyžaři v Uhřicích. Podle předsedy občanského sdružení SportTurist Uhřice Michala Malíka se už v této sezoně v tamním areálu vleky nerozjedou. „Letos nám počasí nepřeje. Vzhledem k tomu, že je konec ledna, jsme se rozhodli, že už do zasněžování asi nepůjdeme. Je to poměrně nákladné a už tak jsme do letošní sezony investovali dost peněz,“ poukázal Malík. Otázkou navíc zůstává, jestli se areál pro lyžaře rozjede alespoň v příštím roce. „Máme ho pronajatý do konce března, kdy budeme rozhodovat o tom, jestli zde budeme pokračovat,“ nastínil Malík. Podle něj je možné, že se provozování nakonec ujme obec, které areál patří. „Vše se ale rozhodne až na jaře,“ doplnil.

Zcela zbytečně pak pojedou lyžaři do radějovských Štěpniček. Lyžařský areál tam na podzim loňského roku zanikl. Majitel František Štípský o obnově v nejbližší době neuvažuje. „Prodali jsme rolbu i vleky a přemýšlíme, co dál,“ reagoval.Oba muži se přitom shodli na tom, že lyžařským areálům ležícím v nižších polohách se žije poměrně těžko.

Ideální není stále ani počasí. Přestože meteorologové na nadcházející dny hlásí sněhové přeháňky, často budou spojené s deštěm. Teploty přes den se navíc mají pohybovat až kolem pěti stupňů Celsia nad nulou.„Podobný charakter počasí čekáme i začátkem příštího týdne, kdy v polohách nad třemi sty metry budou většinou smíšené nebo dešťové srážky. Nejnižší noční teploty klesnou k minus dvěma stupňům Celsia. Nejvyšší denní pak vystoupají na šest stupňů nad nulu,“ sdělila z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu Ivana Záluská.