Letos se příchozí dozvídají o využití slámy a dřeva.

Smích střídá ticho. Při práci. Dvojice mužů před domy z oblasti moravských Kopanic staví plot předzahrádky. Jeho základem jsou akátové kůly. „V minulosti to bylo hojně využívané dřevo, protože je trvanlivé a vydrží dlouho v zemi. Proplétat ho budeme vrbovým proutím," říká etnograf Martin Novotný.

A jeho kolega Martin Šimša dodává, že předzahrádky měly na moravských Kopanicích praktický účel. „Domy bývaly uprostřed polí a lesů, takže byla všude zvěř. Aby zajíci nebo srny neokusovali přísadu, kterou poté lidé vysazovali na pole, museli ji nějak ochránit, což jim zajišťovaly právě předzahrádky," vysvětluje Šimša, proč u domků bývaly ploty protkané vrbovým proutím, zatímco vyhlubuje další jamku na základ plotu hlavní důvod.

Z žitné slámy

Pracuje se i ve vedlejší usedlosti. Pod rukama Pavla Žáka pomalu vzniká slaměná ošatka. „Pletu ji z žitné slámy, které se v těchto končinách říká spíš režná. Díly spojuji lipovým lýkem, nařezaným na tenké pásky," popisuje návštěvníkům Pavel Žák.

Především ženy mají zvídavé dotazy. Táží se například na to, jaká stébla byla nejvhodnější nebo jestli se musela sláma nějak speciálně ošetřovat. Na téměř vše se jim dostává odpovědi.

Dozvídají se ale i něco navíc. „Z žitné slámy se dělaly nejen ošatky, do kterých se dával třeba chléb, ale i větší koše, a dokonce i včelí úly. Sláma se používala i na výrobu došků," vyjmenovává Žák a přitom přidává stéblo do kožené manžety. A návštěvnice fascinovaně přihlížejí, jak pomalu hloubí dírku do slámy, kterou vzápětí proplétá lýko.

Ven se z usedlostí moc nechce. Je horko. Přesto lidé statečně vyrážejí po směru prohlídky. Zkoušejí si pohrabat seno a čeká na ně i menší kvíz. Hlavně ale náročný. Podle názvů musí určit věc, která je vyrobená ze slámy či dřeva. „No jen si to zkuste. My jsme ze Strážnice a spoustu jsme toho nevěděly," směje se návštěvnice, která do skanzenu přišla s dcerou.

Slova jsou opravdu zákeřná. Lidé musí určit, co se skrývá pod názvem kopisť, muší ráj nebo uteplúvka. „Ta se používala jako zateplení ve včelínech. Vyrobená byla ze slámy," zní vysvětlení.

Kdo je znavený, jde si zakousnout koláč nebo si dát něco dobrého z koloniálu. Jiní pokračují k další z usedlostí Luhačovického Zálesí. „Zde vám povíme, k čemu se používal soustruh a co se na něm vyrábělo," láká Zdeněk Bobčík a začíná povídání.