Ve vesnici, která si letos připomíná padesát let od spojení obou obcí, se pravděpodobně dočkají nového starosty. „Jsem tomu rád. Přeci už nejsem úplně nejmladší. Chtěl jsem pouze splnit úlohu lídra a získat pro sdružení hlasy," řekl starosta František Měchura, kterého voliči umístili v Patnáctce pro občany na pozici prvního náhradníka.

Za své úřadování se nestydí a myslí si, že toho na radnici hodně zvládl. „Problémy jsem měl posledního půl roku, kdy jsem nechal postavit park. To se nelíbilo místnímu velebnému pánovi, z čehož vyplynuly velmi složité situace. Dokonce si stěžoval i na arcibiskupství," připomněl Měchura.

O jeho nástupci zatím vítězové voleb jednají a do konce týdne má být jasno o nové koalici. „Nedokážu ani odhadnout, kdo zasedne v čele obecního úřadu. Nemám žádného favorita," uvedl starosta.

Největší počet hlasů už podruhé získala Miroslava Neduchalová, tentokrát přes osm set. Praktická lékařka ale nehodlá zavřít ordinaci a věnovat se jen komunální politice. „Nechci být starostkou. Do voleb jsem šla jen, abych získala hlasy pro naši stranu. Máme své lídry i kandidáta na starostu," vysvětlila trojka SNK Svatobořice-Mistřín.

Ta také potvrdila, že jako vítězové voleb podnikají kroky pro vznik nové koalice. „Usilujeme, aby se na radnici dostal Miroslav Veselý, který je naším lídrem," sdělila lékařka.

Tento sedmapadesátiletý agronom se vedení radnice nebrání a plánuje jít do koalice s hasiči současné místostarostky Terezie Čičákové. „Pokud se na následující čtyři roky stanu starostou, chci být otevřený vůči všem lidem," prohlásil Veselý.

Má už také jasnou představu, kdo bude na pozici místostarostky. „Měla by se jí stát Terezie Čičáková ze sdružení Hasiči ku pomoci i ku prospěchu všem," doplnil.

O možné koalici zatím nejednala starostova Patnáctka pro občany, která získala tři mandáty v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Vítězné hnutí nás nepřizvalo k jednání. Takže plány zatím žádné nemáme," uvedl nejúspěšnější kandidát Patnáctky František Synek, který předpokládá, že se starostou stane lídr SNK Svatobořice-Mistřín.

„Myslím, že by jím mohl být Miroslav Veselý, který má zkušenosti s prací na obecním úřadě. Je i velmi oblíbený mezi místními a ani já s ním problém nemám," dodal Synek.