Na opravu podlahy v jedné z nejstarších budov v Dolních Bojanovicích František Mísař jen tak nezapomene. Při práci na dlažbě se totiž propadl. Překvapený řemeslník odkryl neobjevené tajemství Slovácké chalupy. Pod podlahou se skrývalo skladiště na obilniny. Obecní muzeum, které se v chalupě nachází, může tedy lidem nabídnout zase o něco víc.

„V první chvíli jsem si myslel, že jsem našel vinný sklep, a kolega na mě volal, jestli má přinést koštýř. Pak jsme ale objevili díru, zhruba jeden krát jeden a půl metru, do které si naši předkové schovávali zásoby na zimu,“ líčil objevitel s úsměvem.

K nálezu však dopomohla i špetka štěstí. „Kdybychom pracovali jen o pár čísel dál, tak to mohlo být skryté ještě pár let,“ usmíval se Mísař, který dodal, že objev oslavil s kolegy po práci. „Dali jsme si štamprlku slivovice,“ směje se zedník.

Nečekaný objev překvapil i radnici v Dolních Bojanovicích, která se pustila do oprav chalupy již v loňském roce. „Je to taková zajímavost. Určitě je dobře, že se něco takového našlo,“ zhodnotil nález starosta Dolních Bojanovic Vlastimil Jansa.

Členové Muzejního spolku v Dolních Bojanovicích, kteří se o Slováckou chalupu starají, neskrývají radost z nečekaného objevu. „Do budoucna bychom chtěli, aby skladiště bylo nasvícené. Ukazovali bychom lidem, kde si naši předkové dělali zásoby,“ uvedl Josef Pospíšil. Ten dodal, že předkové si obilí zakopávali při špatných dobách, anebo naopak, když bylo nadbytek úrody. „Takto ukryté obilí pak ve skladišti vydrželo i deset let,“ přiblížil Pospíšil. Podle něj díky tomuto objevu také vzroste i hodnota chalupy.

Stavební práce oprav chalupy jsou rozděleny do několika etap.

„Začali jsme v prostorách maštale, kde se udělal nový klenbový strop a ve vstupní místnosti se zazdívaly dveře u komínu a opravovala se podlaha,“ uvedla místostarostka Dolních Bojanovic Eva Rajchmanová.

Celková částka oprav za rok 2008 se vyšplhala ke sto padesáti tisícům korun. Obec však dostala sedmdesátitisícovou dotaci.

„Do konce ledna musíme dotaci vyúčtovat. Ještě musíme mít v pořádku všechny písemné náležitosti, protože chalupa je vedená jako kulturní památka. Poté dojde k převzetí prací první etapy,“ uvedla místostarostka.

Obec se chce o dotace na další opravy hlásit také v tomto roce. „Samozřejmě budeme žádat o peníze z Jihomoravského kraje a pak také z ministerstva kultury, které vypsalo Havarijní program,“ řekla Rajchmanová.

Radnice totiž chce na Slovácké chalupě opravit v brzké době střechu. „Jsou tam špatné krovy, takže půjde o částku ve statisících. Vše ale záleží opravdu na tom, jestli se nám podaří získat peníze. Musíme řešit i další závažnější problémy v obci,“ zhodnotila místostarostka.

Ta dodala, že je velmi dobré, že se s chalupou začalo něco dělat. „Její stav je opravdu havarijní. Nemáme sice peníze na okamžitou opravu celého domu, ale snažíme se aspoň po etapách dělat, co nám umožní finance, které získáváme,“ uzavřela místostarostka.