Na pondělním zasedání zastupitelé osmnácti hlasy odsouhlasili potřebné výkupy parcel, které ještě město nevlastní. Cena je stanovená na 213 korun za metr čtvereční. „Podmínkou je získání příslibu dotace z programu Podpora podnikatelských nemovitostí a infrastruktury nejpozději do konce roku 2017," uvedl veselský starosta Miloš Kozumplík. Dotace může pokrýt zhruba tři čtvrtiny uznatelných nákladů.

Pětadevadesát procent soukromých vlastníků již s prodejem souhlasilo. „Podobné území ve městě nemáme. K získání dotace musíme zajistit základní vybavení technické infrastruktury a získat pozemky. Pět hektarů již máme, přes čtyři hektary ještě zbývá," upřesnil starosta s tím, že město s majiteli uzavře smlouvu o budoucí smlouvě.

Zároveň se má změnit využití zamýšleného území. V současné době jde totiž o takzvanou smíšenou obytnou plochu. To znamená, že je určené pro bydlení a další stavby občanské vybavenosti. A protože sousedí s lokalitou určenou pro podnikatele, není pro výstavbu domů vhodné. „V současné době tam nejsou žádné stavby. Propojením se zvýší plocha pro drobnou výrobu a rozvoj podnikání. Předejde se také možným konfliktům mezi ochranou obydlí a zátěží z výroby," vysvětlil veselský místostarosta Petr Kolář.

Ne každý se ale se záměrem smiřuje. Lidovecká zastupitelka Jana Žádníková by raději uvítala místo k výstavbě domů pro rodiny s dětmi. „Nedokáži si představit nějakou větší průmyslovou zónu. Byl tady Svit, železárny nebo Slezan, to byla úžasná pracovní příležitost. Nemyslím si, že zóna sníží nezaměstnanost," vyjádřila se Žádníková.

První etapa projektu obsahuje příjezdovou cestu, chodníky a cyklostezky. „V místě pod společností Vesbyt se cesta napojí na silnici, která ústí ke krajovým činžákům. Jsou tam zajištěné všechny sítě," doplnil místostarosta. Upozornil také na problém s dešťovou vodou, který město v minulosti řešilo. „Před patnácti lety jsme odvodnění chtěli zajistit takzvaným sběračem vod, který by ústil do Moravy. Předpokládaná investice však činila asi padesát milionů korun. Proto se vedení rozhodlo pro vsakovací systém, který vyjde na milion," přiblížil Kolář.

Lidí bez práce přímo ve Veselí nad Moravou přitom přibývá. „V loňském roce dosahovala průměrná nezaměstnanost devíti procent. Za letošní měsíce už je to o šest desetin více," informovala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Aktuální republikový průměr se pohybuje kolem šesti a půl procenta. Okres Hodonín se dlouhodobě řadí k těm s nejvyšší nezaměstnaností, k poslednímu únoru byl s 9,1 procenty na devátém místě. Práci hledá bezmála deset tisíc lidí.