Starostové obcí na Hodonínsku jsou nadšení. Rychle zpracovávají projekty a energetické audity, protože mohou nově, a možná že už také naposledy žádat o dotace na zateplení škol, obecních úřadů či starých kulturních domů. Ministryně životního prostředí Rut Bízková totiž podepsala smlouvu o prodeji emisních jednotek Japonsku, což umožňuje rozšíření programu Zelená úsporám o investice do veřejných budov.

„Jdeme do toho určitě. Myslíme si, že je to jedna z posledních šancí, jak získat peníze na okna, fasádu a zateplení střechy našeho obecního úřadu i zateplení školky,“ přijala s nadšením novinku v programu Zelená úsporám starostka Násedlovic Vlasta Mokrá. Ta už stejně jako řada dalších starostů nechala zpracovat projektovou dokumentaci a energetický audit, který má prokázat, jakých úspor se při zateplení obecních budov dá dosáhnout. Podle toho pak bude stát jednotlivé žádosti obcí také hodnotit a vybírat.

Výhodně utracené peníze

„Pokud existuje možnost získat až devadesátiprocentní dotaci a naše spoluúčast by byla deset procent, tak je to pochopitelně pro obecní rozpočet velký přínos,“ chce využít novou „zelenou“ podporu také starosta Rohatce Miroslav Králík. Ten potřebuje zateplit mateřskou školu. „Proč se nepokusit vylepšit rozpočet, zateplit budovu, která bude hezčí, a v budoucnu ušetřit tím, že náklady na spotřebu plynu k vytápění budou menší a menší. Desetiprocentní investice se v krátké době vrátí,“ spočítal si Králík.

Okamžitě po konzultaci se zastupiteli rozjela zadání projektu i starostka Starého Poddvorova, kde potřebují zateplit obecní úřad, v němž sídlí také pošta a zdravotní středisko. „Kritizovala jsem jen, že není možné z programu opravit čtyřicet let staré kulturní domy, protože malé obce si v nich nemohou dovolit platit každodenní provoz, a kvůli tomu efektivnost při hodnocení energetických auditů nedosáhne nad potřebných padesát bodů,“ poukázala starostka Marie Bůšková. Na to hned upozornila ministryni Bízkovou senátorka Alena Venhodová, která pro starosty z Hodonínska připravila informační schůzku, aby se stihli připravit.

O zateplení stojí

Žádosti o podporu úspor energie ve veřejných budovách bude totiž Státní fond životního prostředí ČR, jenž na to vyčlenil čtyři miliardy korun, přijímat od 19. července. „Přislíbila, že podá podnět, aby se upravil systém bodového hodnocení žádostí u kulturních zařízení,“ uvedla senátorka. Najdou se ale i obce, kterým Zelená úsporám nevyhovuje. „Vypisování žádostí je strašně složité,“ domnívá se například starosta Tasova František Kraus.

Rizikem je i to, že projekt a audit stojí desítky tisíc korun a obec nakonec nemusí s žádostí uspět. Podle Mokré ale projekty v koši neskončí. „Když nezískáme peníze teď, budeme hledat další dotace a chceme zateplení provést, i kdybychom to dělali postupně,“ doplnila.

Připravení jsou i ve Ždánicích, tam však situaci ještě pečlivě analyzují. Obce si to podle starosty Miroslava Procházky musí důkladně spočítat, aby jim nechyběly peníze na dofinancování.