„Vláda pana Miloše Zemana skončila v roce 2002 a od té doby svolávám každý rok výjezdní zasedání. To nazývám jako zasedání dosud první úspěšné vlády od převratu. Žádná vláda totiž od té doby nevydržela celé čtyři roky,” řekl hostitel a bývalý ministr zemědělství Jan Fencl.

Kabinet Miloše Zemana se na hodonínský Pánov sjíždí v podobném složení. „Chybí ti, co mezi námi nejsou, tedy Pavel Dostál a Bohoušek Fišer,” upozornil Fencl.

Jen pro úspěšné

Při ovaru a guláši se tak na Slováckém statku sešli mimo jiné ministr průmyslu jednaosmdesátiletý Miroslav Grégr, životního prostředí Miloš Kužvart, dopravy Jaromír Schling, Karel Březina a další. „Scházejí se tady jen úspěšní ministři. Nezveme neúspěšné ministry, takže nezveme Stanislava Grosse nebo Vladimíra Špidlu. Jinak se tu schází celá vláda, takže bychom byli i usnášeníschopní,” zažertoval expremiér Miloš Zeman.

Kromě prvního polistopadového sociálně demokratického kabinetu se na Pánov přijeli bavit i další pozvaní hosté. „Aby tu bylo veseleji, tak jsme pozvali další sympatické hosty. Jsou to přátelé z různých oborů a různých částí republiky, kteří si tady pobesedují, zavzpomínají a při té příležitosti zkonzumují jednoho vepře. Snažím se vybírat lidi, kteří společnosti něco myšlenkově přinesou,” sdělil hostitel.

Loni přijel na Slovácký statek i současný čestný předseda sociální demokracie Valtr Komárek. „Je nesmírně přátelským zajímavým a vzdělaným člověkem, který každoročně svým svérázným humorem osvěží naše společenství. Bohužel teď je po operaci srdíčka, takže mu zdravotní stav nedovoluje, aby přijel,” vysvětlil neúčast místopředsedy první polistopadové federální vlády Fencl.

Ovar pro Zemana

Nejvýznamnějším hostem byl samozřejmě Miloš Zeman. Tomu na zabijačce nejvíc chutná ovar. „S hořčicí, křenem a dobře posolený. Neměl by být tlustý a měkký. Nejraději jej zapíjím pivem,” svěřil se bývalý předseda vlády nad půllitrem Budvaru.

Na pozvánce měli hosté uvedené, že jde o zasedání první a poslední úspěšné vlády. „Sice je to bohužel pravda, ale ze srdce bych si přál, aby se tady objevila nějaká nová, úspěšná vláda v zájmu nikoli nás, ale v zájmu České republiky,” prohlásil Zeman.

Nyní ale jako prognostik předpovídá druhou vlnu ekonomické krize, která bude ještě horší než ta první. „Vláda, která nebude schopná této krizi čelit, prokáže, že by měla vyrůst nová vláda a nové osobnosti. Osobnost totiž poznáte v krizi podobně jako kapitána za bouřky. Když je moře klidné, tak velet lodi může každý plavčík. Teprve když přijde bouřka, tak potřebujete opravdového kapitána,” dodal nyní již sedmašedesátiletý Miloš Zeman.