„Vypadá to velice blbě. V podstatě neexistuje jeden jediný zemědělský podnik, který by nebyl postižený. Postižené je absolutně všecko. Dalším problém je nastupování spodních vod,“ posoudil současnou situaci polnohospodářů předseda hodonínské Agrární komory Petr Chaloupka.

Mezi nejvíce postižené zemědělské podniky patří Slovácký statek Jana Fencla. „Všechny pozemky, které leží v nivě řeky Moravy, jsou pod vodou. Na všech honech je úroda totálně zničená. V tuto chvíli máme registrovaných tři sta padesát hektarů totálně zničených kultur,“ posteskl si bývalý ministr zemědělství.

Také někteří zahrádkáři se místo okopávání záhonů brodí po kolena ve vodě. „Nejvíc zaplavené zahrádky jsou v lokalitě Salajka, Lignum, Lučina v Hodoníně a pak v Rohatci. Některé zahrádky jsou zaplavené úplně, některé částečně. Veškerá zelenina bude plesnivět. Je to velice smutné, jenom vyhlížíme sluníčko,“ postěžovala si Jana Komosná z hodonínského územního sdružení Českého zahrádkářského sva­zu.

Největší škody jsou na pšenici, kukuřici a slunečnici. „Pšenice je na padesáti procentech výměry okresu. Trpí podmáčením a nadměrnou vlhkostí. Kukuřice je zase teplomilná rostlina, a teplo zatím nebylo. V tuto dobu měla být trojnásobně veliká. Slunečnice je totálně zimomřivá, a prostě neroste,“ přiblížil současný stav Chaloupka. Navíc přichází plísně.

Polnohospodáři jsou nyní hodně skleslí. „Zemědělec si v podstatě půjčí peníze. Připraví půdu, vloží do ní osivo a čeká na to, až přijde doba sklizně. A aby ty peníze, které do toho vložil, dostal zpátky, plus něco za svoji práci. V okamžiku, kdy přijde voda, tak už ví, že ty peníze, které do toho vložil, zpátky nedostane. A to je děs a hrůza,“ zamyslel se Jan Fencl.

Podobně jsou na tom i zahrádkáři. „Zahrádka je naše radost a nějaké výrobky ze supermarketů nám ji nenahradí. Snad se ještě něco zachrání,“ doufá Komosná.

Také vinařům déšť nepřinesl nic dobrého. „V tuto dobu vinohrady obvykle kvetou. A kdepak je dneska květ,“ ptá se Chaloupka, který se domnívá, že zemědělství letos dostane na frak, a ke státní pomoci je spíše skeptický.