Chystaný protest proti propastně nízkým výkupním cenám mléka jsou rozhodnuti podpořit také zemědělci ze Slovácka. O míře jejich zapojení do připravovaných akcí, které mají na sklonku června a července projevit nesouhlas s dosavadní cenovou politikou této komodity v Evropě, se rozhodne začátkem příštího týdne.

Přesný verdikt má padnout v pondělí a v úterý na společném zasedání představenstev Okresní agrární komory a Zemědělského svazu ČR. „Cena mléka je už dlouhodobě pod náklady, a to už nejde udržet. Chovy jsou ztrátové,“ vysvětlila ředitelka Okresní agrární komory v Hodoníně Milada Zimáková, proč už několik producentů mléka na Hodonínsku zkrachovalo.

Podle ní se musí zavést minimální ceny mléka a regulace obchodních řetězců, které zneužívají postavení a tlačí ceny dolů. „Vláda musí také přímo podpořit chov dojných krav a udělat velkou kampaň, jež by podpořila spotřebu mléka,“ doplnila.

Prezident Agrární komory Jan Veleba očekává blokádu jednoho nebo více míst dálnic. Důvodem k tomu je třetinový propad cen mléka v Evropě oproti jeho ceně v minulém roce. Blokádám má předcházet celoevropská demonstrace zemědělců v Lucemburku.

Jana Rybová

Pavel Bohun