Zpráva o úmrtí Josefa Somra zasáhla do hodového víkendu v jeho rodišti. Podle Vracovských byl Somr hrdý patriot, skvělý herec a velký člověk. „Mistře, v našich srdcích a myslích budete žít věčně! Čest Vaší památce," stojí na internetových stránkách Vracova.

Somr se narodil 15. dubna 1934 ve Vracově u Kyjova jako prostřední ze tří bratrů ve skromných poměrech. Jako dítě se musel starat i o hospodářství. Ze snu o práci na železnici sešlo, nakonec u něj zvítězilo herectví. V roce 1956 vystudoval brněnskou JAMU a vzápětí nastoupil do divadla v Českém Těšíně.

Postupně prošel také divadelními scénami v Brně a Pardubicích. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, kde hrál pod režijním vedením Ladislava Smočka (Piknik), Jiřího Menzela (Mandragora) či Jana Kačera (Zločin a trest nebo Revizor).

Herečka Jana Gazdíková.
Zemřela Jana Gazdíková: v Městském divadle Brno ztvárnila na sto různých postav

V roce 1978 využil nabídky, kterou mu z Národního divadla poslal Miroslav Macháček. Na první české scéně ztvárnil například Maršála v Čapkově Bílé nemoci, Kláska v Jiráskově Lucerně nebo Kunze v Krobotově nastudování Roku na vsi bratří Mrštíků.

Za Pana Františka v Hrubínově Romanci pro křídlovku získal v roce 1998 první Thálii, druhou mu o čtyři sezóny později vynesla role ve hře Donalda Coburna Džin, kterou už ale nastudoval ve Viole, kam z Národního divadla přešel. V roce 2014 se stal držitelem ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Před kamerou debutoval v roce 1964 ve snímku Obžalovaný režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. Jeho první velká chvíle přišla o dva roky později, kdy si ho Jiří Menzel vybral do Ostře sledovaných vlaků. Jeho "razítková" scéna vstoupila do filmových dějin. 

I na filmovém plátně a televizní obrazovce zanechal Somr nesmazatelnou stopu. Zpočátku byl zařazován do škatulek různých sukničkářů a podvodníčků, postupně ale začal ztvárňovat psychologicky komplikovanější typy postav s tragikomickým nábojem. Ke všem rolím ve filmu i na divadle vždy přistupoval s mimořádnou pílí i pokorou, za což se stal uznávanou osobností i mezi svými kolegy.

Landovského pamětní deska na domě v ulici Barbory Kobzinové
Čo bolo, to bolo. Rodák z Brodu Landovský se na stáří stal opravdu majorem

Diváci si ho pamatují například jako trafikanta Soumara ze seriálu Byl jednou jeden dům, vysloužilého vojenského kuchaře Serváce z pohádky Tři veteráni nebo profesora Ječmena z Kleinovy pětidílné filmové série o básnících. V roce 2012 dostal Českého lva za přínos kinematografii.

Ocenění získal také za účinkování v rozhlase, jeho příjemný hlas byl ke slyšení například v úspěšném cyklu Pohádky tisíce a jedné noci. Několikrát ho využili tvůrci večerníčkových seriálů, například v Bubácích a Hastrmanech.

Úspěšný herec s poněkud zachmuřenou tváří byl podobně jako řada jeho kolegů v soukromí považován za plachého a uzavřeného člověka, zároveň ale uměl dobře bavit celou společnost. K jeho vášním a radostným chvilkám patřilo posezení ve vinném sklípku, zpěv a hra na cimbál, v rodném kraji si častokrát nenechal ujít třeba Jízdu králů. V roce 2005 byl oceněn tehdejším prezidentem Václavem Klausem medailí Za zásluhy.

Dlouholetý ředitel a jednatel Lázní Hodonín Milan Sýkora.
Zemřel ředitel hodonínských lázní Sýkora, přeměnil je v moderní komplex

Na divadelního a filmového herce Josefa Somra, který dnes zemřel ve věku 88 let, lidé z herecké branže vzpomínají s úctou a respektem. Bývalý ředitel Divadla Viola Robert Tamchyna připomněl, že Somrovo herectví obsáhlo malé jeviště Činoherního klubu i velké Národní divadlo. Svoji divadelní kariéru Somr ukončil právě na jevišti pražské Violy. Tamchyna na rozhovory s ním vzpomíná jako na "velké lekce o životě a o divadle v několika minutách". Ocenil jeho jedinečný pohled, gesta, skvělou dikci, soustředění i umění naslouchat režisérovi a partnerům.

"Nezapomenu na chvíli, když se loučil. Seděli jsme sami v kavárně, on se usmíval a neustále se omlouval: Nezlobte se, ale mám toho zdravotně hodně za sebou a možná ještě více před sebou. Nechci, aby diváci museli odcházet domů, protože mi není nejlíp. Umění odejít. Věděl jsem že ho nepřemluvím, oba jsme ale věděli, že ve Viole zůstane. A zůstal navždycky," řekl Tamchyna.

Knihkupectví Michala Ženíška v brněnské Alfa pasáži.
Služebně nejstarší knihkupec končí. Obchod v brněnské Alfa pasáži je na prodej

Ve Viole se Somr setkal s mnoha mladými herci. Například v představení Jako zázrakem/Jak dělat podobiznu ptáka, které mělo premiéru v únoru 2010, si zahrál s Davidem Novotným a Barborou Polákovou. "Měli jsme dobrý vztah, poděkoval jsme mu na twitteru a zbytek si nechám pro sebe," uvedl dnes Novotný.

Se Somrem si Novotný v roce 2007 zahrál také ve filmu O rodičích a dětech. "U mě špatný… Poslední zásadní roli měl v nedoceněném filmu O rodičích a dětech Vladimíra Michálka podle knihy Emila Hakla. Jestli jste neviděli a máte rádi Somrovo herectví, dejte si to! Sbohem, pane Somr," reagoval na zprávu o Somrově úmrtí režisér Jan Hřebejk.

"Josef Somr byl vynikající osobitý tvůrce,který vytvářel podobu moderního českého divadla a filmu," řekl generální ředitel Národního divadla Jan Burian. "Byl mimořádně pokorný a přátelský člověk, skvělý kolegy. Byl citlivý, nebál se studu, měl přirozenou schopnost vidět postavy groteskně i s překvapivým smutkem," dodal.

Na zámku ve Valticích se v sobotu konal svatební veletrh.
Budoucí nevěsty si na jihu Moravy vybíraly šaty, inspiraci jim daly přehlídky

Filmoví a televizní diváci si Somra pamatují také díky scéně ve filmu Ostře sledované vlaky, kde jako výpravčí Hubička tiskne na zadní stranu stehen a nakonec i na zadek jedno razítko za druhým herečce Jitce Zelenohorské. Hlavní roli v tomto oscarovém snímku ztvárnil Václav Neckář. "Samozřejmě jsme se při natáčení v Loděnicích dobře seznámili, několikrát jsem se byl na něj podívat při jeho nočním natáčení. Poté jsem sledoval jeho hereckou dráhu v televizi, byl to skvělý herec a bezvadný člověk. Budu na něho vzpomínat jako na jednoho z velkých českých herců," uvedl Neckář.

Populární zpěvák a herec Neckář se podle svých slov natáčení scény s razítkováním nezúčastnil. "Tam nikdo nesměl, jenom režisér Jiří Menzel, takže si myslím, že to razítko nedělal pan Somr, ale režisér," podotkl v nadsázce Neckář.

Na Somrovo úmrtí reagovalo i ministerstvo kultury. "Smutná zpráva… Zemřel filmový, divadelní, televizní a rozhlasový herec, několikanásobný držitel Ceny Thálie Josef Somr. Herec mnoha proměn, mistr, legenda. Čest jeho památce," uvedlo na twitteru.

"Zpráva, že zemřel Josef Somr, mě zastihla ještě v Hýslách u Kyjova. Josef Somr se narodil deset kilometrů odtamtud,ve Vracově. A ke Slovácku se vždy hrdě hlásil. Obdivuju třeba jeho Jahna v Žertu, jako dítě jsem miloval Serváce ve Třech veteránech. Odešla legenda," uvedl ministr kultury Martin Baxa.

Dramatik Jaroslav Vostrý, spoluzakladetel pražského Činoherní klubu, dnes v reakci na úmrtí Josefa Somra vzpomínal například na zájezd divadla do tehdejšího západního Berlína v lednu 1968. "Tehdy přední zápodoněmecký kritik napsal, že zájezd Činoherního klubu \'stál za to už jen proto, že jsme poznali Josefa Somra\',” řekl Vostrý.