Dlouholetý trenér a předseda úspěšného sportovního klubu AMK Mladost Hodonín zemřel minulý týden náhle ve věku dvaasedmdesáti let. „Pro náš sport opravdu dýchal a pomáhal jeho rozvoji po celém okrese,“ podotkl dlouholetý trenér AMK Mladost a Machálkův kolega Josef Herka.

Těžká rána nejen pro hodonínský oddíl přišla právě v roce, kdy měl klub oslavit čtyřicátiny. Právě Ladislav Machálek byl v roce 1981 při jeho zrodu. Pod osvětou cyklotrialu a následně biketrialu na Hodonínsku se výrazně podepsal.

To potvrzuje i jeho pozvání na závod republikového mistrovství právě do Hodonína před pěti lety. „Po menší přestávce jsme se rozhodli uspořádat biketrialový závod. Chceme prezentovat náš sport nejen fanouškům, ale také dalším občanům města Hodonína," řekl tehdy skromně Hodonínskému deníku předseda biketrialového klubu a tajemník podniku. Jak sám dříve připomněl, Automotoklub Mladost Hodonín patří mezi zakladatele cyklotrialu a hodonínský okres byl mezi prvními, kde začali intenzivně pracovat s mládeží. Celkem působilo v okrese dvacet klubů s celkem dvě sta jezdci. Ti starší pak zhruba před pětadvaceti lety rozšířili záběr klubu i o horská kola. A cyklotrialisté postupně převzali pro svůj sport mezinárodní název biketrial.

Navíc si děti a jejich dospělí rodiče mohou vzpomenout na chvíle s nedoceněnou osobností Ladislava Machálka, když jim předával své letité zkušenosti na dopravních hřištích po celém hodonínském okrese.

Poslední rozloučení s Ladislavem Machálkem se uskutečnilo v pondělí v hodonínské smuteční síni. Vzhledem k platným nařízením však jen v úzkém rodinném kruhu.