„Byl jsem nejmladším velitelem 311. československé bombardovací perutě. Bylo mi šestadvacet roků a měl jsem hodnost Wing Commander, což je podplukovník letectva. Jsem dnes jediný žijící velitel 311. československé bombardovací perutě v dnešní hodnosti generálporučík-letec ČR. Stále se, díky Bohu, těším dobrému zdraví," vzkazoval generál svým blízkým do Prahy před pěti lety, když slavil devadesátiny.

Vladimír Nedvěd se proslavil už jako třiadvacetiletý. V prosinci 1940 při bojovém letu prokázal velké hrdinství. Jeho letoun se z neznámých příčin zřítil do lesa nedaleko letiště v East Wrethamu již krátce po startu. Kapitán a přední střelec na místě zahynuli, další tři byli těžce zraněni. Letadlo explodovalo. Nedvěd neváhal a své kamarády z hořícího letounu začal vytahovat a zachránil.

Byl obviněn z velezrady, když v roce 1948 emigroval do Německa a poté do Anglie. Působil ve službách Královského letectva až do roku 1955, kde se natrvalo usadil v Austrálii. Obvinění z vlastizrady bylo zrušeno až v 90. letech.

Vladimír Nedvěd byl v roce 1991 povýšen do hodnosti generálmajora a v roce 2005 do hodnosti generálporučíka. Také dostal nejvyšší české ocenění z rukou prezidenta Havla – Řád bílého lva a od královny Řád Britského impéria.

Přestože se narodil v brně, mládí prožil v Kyjově, kde absolvoval základní školu a také Klvaňovo gymnázium.