Přišel sníh, přišly mrazy, lidé bez domova hledají teplo. Neplatí to ovšem pro každého. Třicetiletá Mária z Uhřic se nedávno zabydlela v polích nad Žarošicemi a odmítla zajištěný nocleh. Problém s bezdomovci tak letos není jen otázkou největších měst. Žarošický příklad ukazuje, že i malá vesnice může mít svého bezdomovce.

„Je a byla problémová. Manžel to už nevydržel a vyhodil ji z domu,“ přibližuje osud Márie jeden ze žarošických občanů. Patří mezi ty, kteří za ní občas zajdou a přinesou jí jídlo či pití. Brzy ale bude žena potřebovat více. Noční mrazy mají jít v těchto dnech pod mínus deset stupňů Celsia.

„Byli jsme za ní před pár dny i s uhřickým starostou. Ten jí zajistil nocleh v kyjovské ubytovně. Odmítla nás s tím, že je jí tam teplo,“ řekl starosta Žarošic Rudolf Svoboda.

Žena žije v příbytku vybudovaném z několika matrací, plachet a igelitu. Vše je sešněrováno provazy. Příbytek vypadá trochu jako vigvam. Pro zahřání v něm má malé ohniště. Malé Žarošice ani Uhřice bohužel ženě nedávají tolik možností k anonymnímu pohybu v teple jako větší města.

„Bezdomovce pravidelně vyháníme z nemocnice. Klasicky to také bývají vchody domů. Lidé nám zavolají, že jim tam někdo spí. Samozřejmě je láká i nádraží,“ přiblížil situaci v Hodoníně ředitel městských policistů Jindřich Vašíček. Podle něj ale větší zima posledních dnů a sníh situaci s počtem lidí bez domova neovlivnily. Stejně se vyjádřili i kompetentní lidé ve Veselí nad Moravou či Kyjově.

„Situace je léta stabilizovaná. Kapacita dvou kyjovských ubytoven, které využíváme, nám stačí a určitě stačit bude,“ uvedla vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví města Kyjova Miluše Křížková. Ve Veselí zase bezdomovci prý ve větší míře využívají služeb přátel. V ubytovnách totiž musejí dodržovat pravidla, především co se týká alkoholu.

Možnost navíc mají lidé v Hodoníně. Pro lidi bez domova ja tam zřízeno denní centrum a noclehárna v Sacharovově ulici. Kapacita noclehárny je jednadvacet lůžek pro muže a šest lůžek pro ženy. Kapacita denního centra v jeden okamžik je šestnáct míst k sezení.

„Běžná návštěvnost noclehárny v zimních měsících se pohybuje okolo patnácti až dvaceti uživatelů za noc, v posledním týdnu se počet zvýšil až na čtyřiadvacet uživatelů za noc. Kapacita noclehárny je tedy téměř naplněna,“ uvedla vedoucí zařízení Martina Vrbová. Podle ní zájem o využívání služeb ze strany lidí v nouzi každým rokem pomalu roste. Přesto ještě nikdy nedošlo k odmítnutí pomoci. Zařízení prý může využít i náhradních možností.

„Podmínkou pro přijetí je zletilost a soběstačnost. Uživatel nemůže být přijat také pod vlivem alkoholu či drog,“ upozornila vedoucí.

Denní centrum zatím funguje jen v pracovní dny. Rozšíření na víkend je v plánu, ale zatím se ho nepodařilo uskutečnit.