Ta měla k poezii jako knihkupkyně vždycky blízko. Ke krajce se dostala mnohem později. „Začala jsem paličkovat sice v pozdním věku, bylo mi devětapadesát let, ale nikdy není pozdě. Za života jsem nastřádala vlnu a říkala jsem si, že až bude víc času, budu plést," zavzpomínala Strážničanka.

Marie Sasínová celý život prodávala knížky. „Když bylo něco pěkného, tak jsem si to hned zapsala na lísteček a schovala jsem jej jako do trezoru. Když jsem je probírala, tak jsem zjistila, že tam mám ty, které by bylo pěkné zhmotnit do krajky," připomněla umělkyně.

Tímto způsobem vznikla její první knížka Co si povídaly nitky s paličkami. „Ale leccos ještě zbylo, tak jsem spáchala ještě druhý atentát v podobě Ráje domova," usmívá se netradiční ilustrátorka, která paličkuje už třináct let. Předtím především pletla a vyšívala. „Špagáty a nitě se mě držely celý život," podotýká Sasínová.

A které autory má nejraději? „Ty, kteří mi něco dali. Když jsem prodávala nějakou knihu, tak jsem věřila, že se s ní zase setkám," říká strážnická čtenářka a tvůrkyně. Mezi její nejoblíbenější literáty patří Antoine de Saint-Exupéry či Paulo Coelho. „Také mám ráda historické romány. Přemyslovce mám už za sebou, takže nyní čtu o Lucemburcích a Habsburcích," dodává milovnice krásné literatury. Své krajkářské práce naposledy vystavovala na staré radnici v Rohatci.