Pro většinu lidí jde o nic neříkající pojem. Pro lidi s diagnózou roztroušená skleróza je to ale soutěž, při které si mohou dokázat své vlastní schopnosti. Nejedná se sice o klasickou sportovní olympiádu, jedenadvacet disciplín ale dalo soutěžícím také zabrat.

„Disciplíny nebyly jednoduché. Záleželo na spoustě věcí, mimo jiné i na počasí. Například při zdobení dortů se kolegyni roztápěl krém,“ usmívá se předsedkyně Rosky Kyjov Františka Kosková. Právě tato žena sama trpí roztroušenou sklerózou. Jak ale říká, není to konec života. „Je důležité uvědomit si, že touto nemocí život nekončí. Ano, je to sice závažná nemoc, i přes ni však může člověk žít plnohodnotný život,“ zamýšlí se Kosková.

Díky své aktivnosti a chuti zkoušet a poznávat nové přišla také k Abilympiádě. „Na podzimní celosvětové konferenci v Praze se mi při nezávazném rozhovoru zmínila prezidentka Slovenského zvazu sclerosis multiplex Jarmila Fajnorová o Abilympiádě a pozvala mě na ni,“ říká Kosková. Nápad ji nadchnul. „Nakonec jely ještě dvě členky Rosky a můj syn,“ objasňuje.

Roska Kyjov je regionální organizace, ve které se sdružují lidé postižení roztroušenou sklerózou, jejich příbuzní a přátelé. Je také členem Unie Roska. „Posláním Unie Roska je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Ve své činnosti navázala na spolky (kluby) Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983,“ uvádí oficiální stránky organizace. Abilympiády se mohou tedy zúčastnit jak lidé s roztroušenou sklerózou, tak i ostatní členové organizací sdružujících lidi s touto nemocí. Jako syn Františky Kotkové, David. „Syn jel původně jako můj doprovod. Nakonec se ale také zúčastnil soutěžního klání a vyhrál první místo v počítačové editaci anglického textu,“ řekla Kosková.

Sama si vyzkoušela sudoku, ve kterém se dostala do druhého kola. To už ale bylo těžší, takže mezi nejlepší čtverku nepostoupila. „Kolegyně z Rosky však uspěly o poznání lépe. Jana Hrubá obsadila třetí místo v disciplíně cukrářství, kde připravila dort k narozeninám, a Marie Janoušková dokonce místo první v disciplíně studená kuchyně,“ vyzdvihla Kosková. Takový úspěch asi nikdo z nich nečekal. Navíc, jak sama Kosková přiznala, ujeli trasu téměř pět set kilometrů a po příjezdu byli všichni značně unavení. „Abilympiáda se konala ve slovenském městě Vranov nad Toplou a cesta byla hodně náročná. Naše družstvo bylo jediným zahraničním týmem,“ dodává. Letošní čtvrtý ročník Abilympiády byl pro kyjovské startovní. Už teď ale ví, že příštího se také zúčastní. „Když nám to zdraví dovolí, my čtyři pojedeme určitě, a pokud se k nám někdo přidá, budeme rádi. Nejde o to vyhrát, ale o to potkat se s lidmi, kteří trpí stejnou chorobou, předat si zkušenosti a navázat kontakty,“ končí sympatická žena.