„Přišla za mnou děvčata 
z Rohatce, jestli by to pod mým vedením mohla zkusit," vypráví vedoucí Mužského sboru Rohatec Jiří Hostýnek, jak docela nedávno vznikl Ženský sbor z Rohatce. A protože s tím Hostýnek podle svých slov neměl žádný problém, dalo se dohromady deset přibližně dvacetiletých dívek a žen, které společně s diváky zažijí na rohatecké přehlídce svoji premiéru.

„Připravili jsme si čtyři písničky. Bude to takový průřez Slováckem, protože Rohatec je právě tím specifický, že leží na pomezí Podluží, Strážnicka i Dolňácka," říká Hostýnek. Víc ale prozradit nechce. „Bude to překvapení," napíná.

Tím, s čím přijdou letos mužíci z Rohatce, se už ale netají. Zazpívají celkem pět písní. „Ta první, ve které se hned 
v úvodní sloce zpívá „Došli 
k vám mužáci, došli vám zazpívat, došli popřát zdraví a došli aj potěšit", navodí tu správnou atmosféru. Další dvě 
z písniček se nám moc líbily na nedávné přehlídce mužských sborů v Šardicích a jsou u nás, myslím, méně známé," nastiňuje sbormistr, co dalšího diváci uslyší.

Kromě rohateckých zpěváků a zpěvaček pozvání do Rohatce na letní kino, kde se přehlídka uskuteční, přijalo dalších šest souborů. Zazpívají Mužský sbor a Ženský sbor 
z Kuželova, Mužský sbor z Vrbice, Horňácký mužský sbor
z Velké nad Veličkou a Mužský sbor z Velkých Pavlovic. Stalo se už tradicí, že chybět nebude i Folklorná skupina Gbelan ze slovenských Gbelů.

„Každý rok se snažíme soubory obměňovat a také pokud nás někdo pozve na přehlídku, tak pozvání rádi oplatíme," popisuje Hostýnek s tím, že s Gbelanem se už rohatečtí mužáci druží pár let a je tedy hostem pravidelným. „Když jsme si žádali o dotaci na kroje z Evropské unie, kterou jsme i získali, podmínkou bylo, že musíme navázat přeshraniční spolupráci," vysvětluje, jak vzniklo přátelství se slovenskými Gbely, kam také rohatečtí zpěváci jezdí vystupovat.

Vystoupení všech souborů na zářijové přehlídce bude podle Hostýnka opět průřezem písněmi z Podluží, Dolňácka a Horňácka, odkud také všechny sbory pocházejí.

Kromě zpěváků se ale předvedou i vinaři z Rohatce a okolí. Ti darovali vína do vinotéky. „Loni měla ochutnávka vzorků velký úspěch. Poseděli jsme a po vystoupení jsme zpívali až do půlnoci. Vinotéka se vypila celá, zůstaly snad dvě pistole," směje se vedoucí sboru, kterého se už teď lidé vyptávají, jestli bude letošní přehlídka opět s koštem. „Díky vínu zůstalo mnoho lidí i po vystoupení, a to mělo celé pěknou atmosféru. I vinařům, kteří mají rádi písničky, se při skleničce lépe vstřebávají," dodává s úsměvem Jiří Hostýnek. Vystoupení mužských a ženských sborů Za Rohatcem za dědinů začíná v sobotu 15. září v 15 hodin.