O týden dříve, než je tomu zvykem, se rozhodli uspořádat rej masek a pochování basy v Žeravinách. Vesnice na Veselsku s dvěma sty obyvateli se dějištěm masopustního veselí stane poprvé a navíc bude mít mezinárodní příchuť. „Nejde o žádný projekt, ale o pilotní akci, z níž se může v budoucnu stát tradice nejen v obci, ale i v dalším upevňování přátelských vztahů se Slováky, konkrétně s příhraničním regionem Záhorí," informoval spoluorganizátor Antonín Vrba.

masopust 14. 2.
- BUKOVANY: 13.00 obchůzka, průvod vyjde od sokolovny, večer pochovávání basy
- DAMBOŘICE: Průvod masek po dědině, večer ostatková zábava s pochováváním basy v Katolickém domě v Dambořicích
- DUBŇANY: Obchůzka
- HODONÍN: 8.00 fašanková zabíjačka terasa kulturního domu, 14.00 fašanková obchůzka, večer krojový ples
- KOSTELEC: 9.00 průvod masek po obci
- LOVČICE: Dopoledne průvod masek po obci; ve 20.00 Ostatková zábava v KD s pochováváním basy a válením dyní, hraje DH Galánka
- LUŽICE: 13.30 průvod od Starého kvartýru, 19.00 taneční zábava v sokolovně
- MILOTICE: 20.00 fašaňková zábava s pochováváním basy
- RATÍŠKOVICE: 20.00 ples a fašaňkové zvyky, hrají Skoroňáci
- SKORONICE: 9.30 ostatky po dědině, hraje Hofmannova Pětka z Dubňan
- SVATOBOŘICE-MISTŘÍN: 14.00 Fašaňková obchůzka, pochovávání basy

Zároveň upozornil na to, že pořadatele zajímá zejména reakce místních ve vesnici, kde bude mít podobná akce premiéru. „Hodláme dát určitý impuls i k oživování dalších lidových tradic, které zde určitě kdysi dávno panovaly. Na pomoc jsme si k tomu přizvali folkloristy ze Strážnicka, Kyjovska, Horňácka a hosty ze Slovenska, kterým dáváme ve scénáři možnost ukázky smúteční řeči při pochování basy, konkrétně faráři ze Záhorí," popsal Vrba.

Samozřejmostí žeravinského fašaňku je také obchůzka po vesnici v maskách a krojích s ukázkou zvyků. Termín masopustu organizátoři předsunuli o týden dříve, než je obvyklé. „Termín konání akce jsme záměrně posunuli, protože víme, že hlavní veselí se bude odehrávat v sobotu čtrnáctého února na různých místech Slovácka. Tím dáváme šanci k účasti i většímu okruhu návštěvníků," odůvodnil volbu termínu Vrba.

Týden nato začne fašaňk neboli fašanek ve Velké nad Veličkou, kde potrvá od soboty do úterý. „Začneme velkou besedou u cimbálu, kde bude zároveň i košt slivovice. Je pověstná výbornou atmosférou a je plná folkloru," sdělil jeden z hlavních pořadatelů a vedoucí Národopisného souboru Velička, Martin Kománek.

V neděli a pondělí následuje fašanková pochůzka se zpěvem a muzikou. „Někde dostaneme kus uzeného, půlčík slivovice nebo jen po štamprli," usmál se Kománek. Celé velické veselí zakončí úterním pochováváním basy. „Dříve se na tuto událost sjížděli lidé z širokého okolí. Dnes musí do práce, takže hodování moc nedají," posteskl si organizátor.

V minulosti pochování basy zakončovalo plesovou sezonu. Dnes se ale tato tradice příliš nectí. „Vzhledem k tomu, že je letos fašanek brzy, čekají také Velické ještě plesy," poznamenal Kománek.

Podle mistřínského historika a etnografa Františka Synka byl masopust v minulosti opravdu tradiční na Horňácku a v Ratíškovicích. „V těchto obcích se dodržovaly přesné tradice a fašaňkové zvyky. Dneska už se o jisté napodobení snaží i ostatní města a obce," dodal Synek.