Páni poslanci, vysvlékněte se do půl těla a pojďte nám sníh uklízet z chodníků vy sami, když jste ve sněmovně zvedli ruku pro chodníkový zákon! To vzkazují zákonodárcům starostové některých obcí na Hodonínsku. Ti po zkušenostech z letošní extrémní zimy tvrdí, že není v silách technických služeb, aby úklid v případě sněhové kalamity radnice zvládala. Kromě nedostačujícího počtu pracovníků nemají totiž obce ani dostatek peněz.

„K dnešnímu dni máme vyčerpané dva miliony korun. Přitom celková částka na zimní údržbu činila o sto tisíc korun méně,“ vyčíslil ke konci ledna stav konta, se kterým disponují technické služby Hodonína, jednatel Tespry Ivo Zbořil. Částku už tedy přečerpali, a to zima zdaleka není u konce.

Jen v letošním extrémním lednu spotřebovali už jeho pracovníci sto pětapadesát tun chemického materiálu, tedy soli, a také sto tun materiálu inertního. Tím je podle Zbořila písek a drť. „Náklady na jednu tunu soli jsou přitom zhruba dva tisíce dvě stě korun,“ uvedl jednatel Tespry, která v případě kalamity nasazuje denně do ulic na čtyřicet lidí v oranžových vestách. Jak ještě Zbořil doplnil, podstatnou část nákladů na zimní údržbu tvoří kromě posypových materiálů nafta.

S obavami sledují každé další sněžení také radní v Kyjově. Letos totiž vydá toto město na úklid komunikací a chodníků ze svého rozpočtu enormní částku.

„Na zimní i letní údržbu máme celkově vyčleněný milion a sedm set tisíc korun,“ uvedla vedoucí odboru investic a rozvoje Jana Šupová. Velkou část už přitom letošní zima spolkla.

„Ošetření několika kilometrů chodníků ve městě nás totiž denně stojí pětadvacet tisíc korun. V případě zásahu spotřebujeme šest tun soli a patnáct tun kameniva,“ upřesnila Šupová. Na rozdíl od jiných měst a obcí mají ale v Kyjově podle ní také dobré zkušenosti s využíváním dlouhodobě nezaměstnaných v rámci takzvané Veřejné služby.

„Těchto lidí nám chodí až osmnáct denně. Chce to jen dobrý systém. Když mají dozor, pracují,“ pochválila ještě.

To starosta Moravského Písku Jan Tihlařík nechválil vůbec. Nejenže prý většina nezaměstnaných nechce pracovat. „Někteří jsou schopní rozprodat všechno, co jim obec musí koupit- kolečka, nářadí a snad i tu reflexní vestu,“ rozčílil se spravedlivě.

Bez problémů zvládají úklid sněhu v Blatnici pod Svatým Antonínkem.

„Vejdeme se určitě do sto tisíc korun,“ odhaduje starosta Josef Vavřík, na kolik vyjde zimní údržba obec, pokud se nestane něco nepředvídaného. Citelnou ránu v obecním rozpočtu nezaznamenají ani v Tvarožné Lhotě. „Pískem jsme předzásobení. Údržba nás bude stát do padesáti tisíc,“ uvedl starosta Jiří Uřičář. Radnice požádaly, aby si občané, pokud mohou, zametali sníh před svými domy jako dříve sami.

Kdyby ale redakce měla otisknout vyjádření píseckého starosty směrem k autorům chodníkového zákona, byl by článek plný teček.