„Dva z mojí nejbližší rodiny prodělali onkologické onemocnění, takže vím, jak je potřebná jakákoliv pomoc a že má smysl,“ ani minutu neváhal podpořit cyklo tour i viceprezident asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Ten stejně jako další známé tváře skutečně sedne na kolo a přidá se k některé z dvanácti etap na 1490 kilometrů dlouhé trati ze slovenské Nové Sedliny do českého Aše. A přidat se může kdykoliv, kdekoliv a na kolik kilometrů chce každý, komu není lhostejný těžký úděl dětí s leukémií.

„Závody, vítězství, to je kouzelná a příjemná věc. Vnitřně už ale vím, že to není tak podstatné. V životě nás potkávají opravdu smutné věci a vůbec to není o tom, být vítězem, ale o tom někomu pomoct,“ řekl hlavní tahoun charitativní akce i pelotonu, mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Projekt Na kole dětem podle něj jen logicky navazuje na tisíce kilometrů, které doposud ujel v Tour de France, na Giro d´Italia, Vueltě či díky projektům Kolem české republiky a Na kole bez hranic. Na nápad přišel společně s Mirou Bilíkem ze slovenské nadace Děťom pre život, s nímž se seznámil jak jinak, než na kole, a se kterým nyní občanské sdružení HigBic – Klub přátel cyklistiky akci pořádá.

Úsměv i pokora

Pomoct dětem, které se léčí na onkologických odděleních v šesti fakultních nemocnicích v Česku a na Slovensku, mohou lidé nejen tím, že šlápnou do pedálů, ale že si také koupí tričko a náramky s logem projektu nebo se zúčastní některé ze Schwinn Cycling jízdy pořádaných ve městech. „Smyslem je spojit lidi, kteří chtějí pomoci. Má to v nich vyvolat úsměv, úctu a zároveň respekt a pokoru předtím, co nás může kohokoliv potkat,“ přiblížil onu krásnou myšlenku akce Zimovčák.

Peloton cyklistů odstartuje 8. června v Nové Sedlině na východních hranicích Slovenska a než za dvanáct dnů dorazí do Aše, zastaví se ve třinácti českých a slovenských městech. V Jihomoravském kraji to bude 13. 6. ve Veselí nad Moravou před Kinem Morava a o den později v Brně na náměstí Svobody. Ve všech místech bude připravený doprovodný program, uskuteční se návštěva onkologických oddělení, kterým cyklisté předají vybrané peníze. „Chtěli bychom je použít na dětský tábor či pobyt u moře pro naše pacienty, kteří se léčí na onkologii ve Fakultní nemocnici Brno,“ uvedla Stanislava Martínková, manažerka Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, který právě brněnskou fakultní nemocnici podporuje.

Když projekt dopadne dobře, má už Pepa Zimovčák plán na jeho pokračování. Ozvali se totiž už onkologové z Budapešti, Vídně, Drážďan či Krakova. „Vůbec se nebráním, aby projekt nabral evropského či světového charakteru,“ věří. Více na: www.higbic.cz