Umělecký kovář Jiří Skřivánek z Veselí nad Moravou získal před několika týdny ocenění Živnostník roku Jihomoravského kraje. Porota ho vybrala i díky tomu, že se v uplynulém roce dokázal rychle vyrovnat s odchodem dlouholetého kolegy a otevřít si vlastní kovářství. Jenže nyní bývalý kolega – umělecký kovář Pavel Vajdík – poukázal na to, že Skřivánkův prezentovaný příběh není až tak pravdivý a že se lidově řečeno chlubí cizím peřím.

„Bývalý kolega vše předložil tak, že se musel odrazit ode dna a dílnu znovu vytvořit. Což je ale trochu přitažené za vlasy,” upozorňuje Vajdík s tím, že původně měl se Skřivánkem společné kompletní vybavení kovárny a před rokem odešel s minimem nářadí. Zásadní přístroje mu tam údajně nechal. Navíc podle něj zůstal Skřivánek na zaběhlém místě, kam byli zákazníci zvyklí chodit deset let.

Kromě toho Vajdík upozorňuje na to, že se Skřivánek na svých webových stránkách prezentoval díly jiných autorů. Konkrétně v referencích uvedl oplocení u zámeckého parku ve Veselí nad Moravou. Autorem díla je však brněnské umělecké kovářství Hefaiston, což potvrdila i veselská radnice, která si nechávala oplocení vyrobit.

Byl to omyl

„Můj webmaster si mě jako Veselana omylem spojil s veselským zámeckým parkem,“ vysvětloval Hodonínskému deníku Rovnost Jiří Skřivánek, jak se oplocení na web dostalo. Podle svých slov se již skutečnému autoru díla omluvil. „Když se plot dělal, pan Skřivánek v oboru ještě ani nepracoval, takže se na plotu nepodílel. Za to, že se toto dílo objevilo na jeho webu, se mi omluvil a je to pro mě uzavřená věc. Měl si to ale zkontroloval,“ uvádí majitel brněnského Hefaistonu Milan Michna.

U příběhu o znovuvybudování kovářské dílny se ale Skřivánek hájí slovy, že po Vajdíkovi zbyl v dílně jen jeden malý buchar, kovadlina a rozdělané zakázky. „Rekonstrukce dílny a pořízení potřebných strojů, které jsem musel nakoupit při zakázkách, mě vyšly na půl milionu korun,“ stojí si za svým Skřivánek. Ten jednání bývalého kolegy považuje za závist.

Jenže podle Vajdíka se ještě deset měsíců po jeho odchodu ze společné dílny Skřivánek na svých webových stránkách prezentoval dalšími cizími díly. Mezi nimi i kříži na kostele svatého Bartoloměje ve Veselí nad Moravou, jež zhotovil přímo Vajdík. Kvůli tomu už se umělecký kovář obrátil s prosbou o pomoc na Společenstvo uměleckých kovářů, zámečníků a kovářů – podkovářů Čech, Moravy a Slezska. To začalo situaci prověřovat. „V úvahu přichází například ustanovení o nekalé soutěži, zejména pak o parazitování na pověsti. Pak se může rovněž jednat o porušení autorského zákona a s tím související trestný čin porušování autorských práv,“ znělo vyjádření jejich právníka.

Sdružení kovářů má závěrečné stanovisko vydat 18. listopadu. „Skřivánek nám odpověděl, že se k odstranění děl z webu rok nedostal. Po našem upozornění dal na webové stránky omluvu. Naše společenstvo chce, aby omluva visela na webu alespoň tak dlouho, jak dlouho tam visela díla cizích autorů,” uvedl Michal Wunderlich, který dostal od společenstva za úkol vše prošetřit.

Jiří Skřivánek už v soutěži uspěl v loňském roce, kdy získal druhé místo. Nyní bojuje v celostátním finálovém kole soutěže Živnostník roku.

Jak za pořadatele soutěže uvedla Eva Moniová, v přihlášce do soutěže se Skřivánek na své Kartě hráče žádnými konkrétními díly neprezentoval. Stejně jako ostatní soutěžící v ní měl možnost prezentovat i svou webovou adresu, a této možnosti podle Moniové využil. „Soutěž není pouze hodnocením děl, ale především oceněním podnikatelského příběhu, kterým se soutěžící prezentuje,“ uzavřela Moniová.