Pro pracovníky, kteří čekají na spuštění provozu, využívají podporu ze státního programu Antivirus. „Došlo i ke snižování počtu zaměstnanců, zhruba o sto lidí. Postupovali jsme velmi citlivě, pracovníci dostali v rámci odstupného o jeden plat navíc,“ sdělila mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková.

Jak doplnila, už v březnu museli z epidemiologických důvodů zastavit práce na vrtech v zahraničí a stáhnout soupravy i s osádkami domů. „V současné době běží tři soupravy v České republice, ostatní čekají na obnovení zakázek po pandemii a hlavně také na chvíli, kde se dostanou ceny ropy na úroveň, která bude motivovat těžební společnosti k obnovení činnosti,“ uvedla mluvčí.

Podle Lukáše Kovandy z Národní ekonomické rady vlády zběsilý pokles cen pohonných hmot končí. „Extrémní výkyvy ropných cen vzaly za své kvůli postupnému odeznívání koronavirové nákazy a započatému návratu jednotlivých ekonomik k běžnému provozu,“ sdělil ekonom s tím, že současně situaci na trhu s ropou uklidňuje pokračující omezování těžby ze strany klíčových světových producentů v čele se Saúdskou Arábií.

MND se tak v současnosti na domácím trhu zaměřuje na dokončování investic směřujících do navýšení těžby plynu a připravuje projekty pro období, až se cena roupy vrátí na předkrizové hodnoty. „Stále ve větší míře usilujeme o zakázky na geotermální vrty a jsme přesvědčeni, že v nejbližších tendrech v zahraničí uspějeme. Operujeme totiž jednu z nejlepších flotil vrtných souprav v Evropě. Věříme, že pokud se nenastane něco neočekávaného, tak ve třetím kvartálu letošního roku by se situace mohla začít zlepšovat,“ přiblížila Hodonínskému Deníku Rovnost vyhlídky mluvčí MND.

Jak připomněl ředitel hodonínské okresního hospodářské komory Michal Švagerka, ze zahraničí se nemuseli stáhnout jen lidé z vrtných souprav, ale i některé stavební firmy. „Případně složitě řeší, jak do Rakouska a Německa dostat své zaměstnance. Na druhé straně je problém se zaměstnanci ze Slovenska, kteří našim firmám chybí,“ dodal Švagerka.