V kraji se žloutenkou nakazilo do pátku čtyři sta čtrnáct lidí, za poslední týden počet narostl o devět. Nejvíc nakažených přibylo třetí říjnový týden, od té doby je nemoc spíše na ústupu. U dalších více než dvou tisíc lidí se podařilo žloutence předejít. „Největší procento nemocných je v kategorii od pětadvaceti do čtyřiceti let, ale máme nemocné jak děti, tak starší lidi," přiblížil Šmíd. Venkovní teplota nemá na přenos zásadnější vliv.

Pro upozornění se hygienici rozhodli i kvůli nadcházející předvánoční době. „Pořádají se různé vánoční trhy, na nichž se konzumují různé speciality, a mytí rukou tam není mnohdy možné. I proto je dobrá určitá opatrnost," vysvětlil Šmíd.

O nebezpečí žloutenky již při vypuknutí epidemie varovaly své žáky i školy na Hodonínsku. Ve všech třídách třídní učitelé vysvětlili žákům hygienické postupy a to, jak se mají chovat. „Téma jsme probírali i s rodiči na rodičovských schůzkách. Přistoupili jsme také k dalším opatřením, jako je například kontrola přípravy jídel či jestli je dost mýdla," sdělil ředitel hodonínské Základní školy U Červených domků Antonín Slezák.

Mateřská škola ve Strážnici dostala dopis od vedení města, vyvěsila jej také na svých stránkách. „U každé třídy je vylepený plakát s upozorněním. Na všechny toalety jsme zakoupili dezinfekci. Rodiče podepisovali obeznámení s tím, že děti do školky nesmí nosit domácí pečené cukroví, jak jsou o Vánocích zvyklé," přiblížila ředitelka strážnické školky Dagmar Okénková.

Žloutenka typu A je infekční onemocnění, které postihuje hlavně játra. Přenáší se fekálně-orální cestou. Onemocnění začíná náhle s příznaky, jako jsou zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů, dále nevolnost, nechutenství a zvracení.

Lze poznat i podle zežloutnutí očního bělma či kůže. Nemocný může mít tmavší moč a světlou stolici Prevencí je mytí rukou, a to jak po použití toalety, tak po příchodu z venku.