Hepatitida typu A, která se před několika týdny objevila v Čechách a vyvolala obavy lidí, způsobila zvýšený zájem o očkování proti této infekční nemoci také na jihu Moravy. Praktičtí lékaři na Hodonínsku teď ale nemohou lidem při požadavku vyjít vstříc. V lékárnách je totiž téměř nemožné vakcínu sehnat.

„Samozřejmě evidujeme větší zájem lidí o očkování. Vakcíny ale nejsou, a to dokonce ani pro zdravotní sestry,“ uvedla praktická lékařka z Kyjova, která si nepřála uvést své jméno. Lékařům tak nezbývá, než lidi alespoň upozornit na hygienické návyky.

Pokud tedy lidé chtějí nemoci špinavých rukou, jak je žloutenka nazývána, předejít, měli by dodržovat základní hygienické návyky. „Jde především o dezinfekci a omývání rukou. Jako dezinfekční prostředek postačí dostatečně mýdlo,“ uvedl primář infekčního oddělení kyjovské nemocnice Josef Blažek.

Právě v kyjovské nemocnici se asi před dvěma týdny pacient s infekční žloutenkou objevil. Primář infekčního oddělení však upozornil, že se jedná o jediný případ výskytu této nemoci na Hodonínsku.

„Jde o sporadický výskyt. Asi pětadvacetiletý mladík byl v kontaktu s přítelkyní, která je z Čech. Hepatitidu si tedy přivezl z místa ohniska,“ vysvětlil Blažek.

Ojedinělost případu potvrdil i vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice se sídlem v Hodoníně Libor Šmíd.

„Případ tohoto mladíka nepatří do našeho okresu. Jde pouze o to, že kyjovské infekční oddělení bylo nejbližší, a proto ho tam přivezli,“ informoval Šmíd. Ten dále doplnil, že tento případ nemá pro náš okres větší význam.

„Lidé mohou být zatím v klidu. Co se týče našeho okresu, žádná opatření potřebná nejsou,“ řekl Šmíd. Podle něj hygiena o nedostatku očkovací látky ví.

„Momentálně vakcíny k dostání nejsou. Zásoby se vyčerpaly v poslední době, asi dva týdny, až měsíc zpátky,“ přiblížil Šmíd. Zároveň ale doplnil, že se lidé nemusí obávat. Problém by se měl totiž v nejbližší době vyřešit.

„Vakcíny už by se měly v lékárnách objevit každým dnem,“ potvrdil Šmíd.

Očkování proti hepatitidě typu A je možné pouze na lékařský předpis. Cena jedné vakcíny se pak pohybuje okolo tisíce korun. Některé zdravotní pojišťovny na ně svým pojištěncům také přispívají.