O mládě se v hodonínské zoo starali téměř rok. Charlota se tam přesunula, když měla teprve tři měsíce. Česká inspekce životního prostředí ji tehdy dostala z nelegálního chovu. Mladá tygřice poté v Hodoníně čekala na vyřízení soudního sporu a na rozluštění tajenky týkající jejího dalšího osudu a pobytu.

„Majitel nebyl schopen prokázat její legální původ, a její držení tak bylo nezákonné,“ připomněl mluvčí hodonínské zoo Ivo Cencinger.

Vizualizace MY3 architekti nového pavilonu akvárií v Hodoníně.
VIDEO: Zoo Hodonín a demolice. Pavilon zničený po tornádu mizí, postaví nový

Vyhlášeným chovatelem tygrů v hodonínské zoo je Jiří Hlásenský. Ten se staral také o Charlotu. „Bylo to kotě a dožadovalo se pozornosti. U mláďat odchovaných na láhvi dochází k efektu, že se považují za člověka a jsou asociální vůči ostatním tygrům. Proto jsme se o začátku snažili, abychom ji i přes mříž spojovali s dospělým tygrem, aby se socializovala vůči vlastnímu druhu,“ nastínil důležité okolnosti chovu Hlásenský s tím, že o pobytu bílého tygra zoo chystá dokumentární film.

Přesunem zvířete neskončil ani příběh nelegálního chovatele. Nejenže přišel o tygra, ale hrozí mu i další postih. Jak bude vypadat, není však zatím jasné.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Kapacita záchranných center je omezená, ministerstvo životního prostředí tak na začátku kvůli tygřici oslovovalo licencované zoo. Uspělo v Hodoníně. „Náš srdečný dík patří Zoologické zahradě Hodonín za její podporu a nabídku dočasného umístění po dobu necelého roku. Děkujeme za veškerou péči, kterou tygřici poskytla,“ řekl Jiří Mach z ministerstva životního prostředí.

Bílí tygři v zajetí nepatří k původnímu druhu, ale jsou uměle vyšlechtěnou mutací, kterou z příbuzenského důvodu provázejí různé genetické poruchy.

Nyní bude o hodonínskou tygřici pečovat mezinárodní nevládní organizace na ochranu zvířat Four Paws, v překladu čtyři tlapy. Jak oznámila šéfka sdružení Barbara van Genne, v Four Paws se už postarali o záchranu zhruba 450 medvědů a velkých kočkovitých šelem.

Poslední den bílé tygřice Charloty v hodonínské zoologické zahradě.Poslední den bílé tygřice Charloty v hodonínské zoologické zahradě.Zdroj: Deník/Petr Turek

„Společně tvrdě pracujeme na tom, abychom tygřici Charlotě mohli dát druhou životní šanci. Bude se moci hrát, bavit, běhat v prostředí, které je pro ni příznivé,“ řekla van Genne.

Současně připomněla, že tygrů žijí ve volné přírodě už jen necelé čtyři tisíce. Ještě hůře jsou na tom s legislativní ochranou zvířata, která se narodí v zajetí, a která bývají obětmi komerčního obchodu. Four Paws se snaží, aby tento byznys skončil.

Návštěvníci naší zoo mohou již sledovat nový pár mangabejů rudohlavých.
Námluvy a velká láska. Mangabejové ze zoo Hodonín jsou republikový unikát

„Věříme, že je zapotřebí zastavit tento nelegální obchod a s ním související přepravu po Evropě. Zjistili jsme také, že v České republice je ohnisko nelegálního obchodování s tygry, které má přesah až do jihovýchodní Asie. Naštěstí české úřady chtěly situaci zlepšit a tento obchod zastavit,“ upozornila van Genne.

Zástupce ministerstva Jiří Mach informoval, že po odhalení nezákonného byznysu v roce 2018 se zpřísnily podmínky vývozu do třetích zemí. „Zpřísnily se také podmínky držení v zájmových chovech. Věříme, že to přispívá k tomu, že se případy daří lépe odhalovat,“ tvrdil Mach. Kapacita záchranných center je podle něj nedostatečná, s rozšířením mají pomoci státní dotace.